Реалізація Програми обміну кращими практиками місцевого самоврядування на ЧеркащиніРеалізація Програми обміну кращими практиками місцевого самоврядування на ЧеркащиніЦентр експертизи з питань реформи місцевого самоврядування Ради Європи в рамках Програми «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування в Україні» оголосив у 2013 році Конкурс кращих практик місцевого самоврядування. До участі в Конкурсі запрошуються органи місцевого самоврядування України всіх рівнів. Про умови Конкурсу та перспективи участі місцевих громад Черкащини у ньому розповів заступник голови обласної ради Василь Петрович Касян.

– Василю Петровичу, розкажіть детальніше про Програму обміну кращими практиками місцевого самоврядування – 2013. Яку мету переслідують організатори Конкурсу?

– Згідно з останнім звітом Ради Європи про вплив економічної кризи на місцеве самоврядування децентралізація та реформи, спрямовані на підвищення самостійності й ефективності місцевих влад, можуть допомогти країнам зменшити негативні наслідки кризи. Працюючи разом з людьми і для людей, починаючи з малого, але маючи на меті велике, тут і зараз ми можемо сприяти народженню справжніх осередків належного, ефективного, демократичного врядування. Відповідно, й мета Конкурсу – допомогти виявити, відзначити та поширити кращі практики та ініціативи органів місцевого самоврядування в Україні у кількох номінаціях.
Основними завданнями Конкурсу є виявлення громад, які впровадили кращі практики – успішні ініціативи або проекти у сфері місцевого управління, що мають вагомий вплив на покращення життя місцевих жителів; допомога громадам, які досягли найкращих результатів, стати зразковими центрами, де зможуть навчатися представники інших громад; розповсюдження інформації про ці успішні зразки управління, забезпечення громадського визнання корисних ініціатив; здійснення внеску у розвиток громадянського суспільства через впровадження ефективного демократичного місцевого управління.

– Для кого конкретно реалізовується цей Конкурс?

– Програма обміну кращими практиками місцевого самоврядування, що реалізується Радою Європи, покликана зробити все необхідне, щоб управлінські приклади громад і місцевих керівників нової генерації спонукали інші громади до активних дій, пошуку шляхів вирішення проблем та задоволення потреб місцевих жителів. Виявлення та подальше поширення кращих практик місцевого самоврядування є цінним не лише для амбітних і прогресивних місцевих влад, а й для громадян і для влади. Це надає конкретні приклади, надихає на активну участь у житті громади та здійснення реформ.
З метою інформування органів місцевого самоврядування про Конкурс, 7 червня 2013 року на базі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбувся інформаційний семінар для представників Вінницької, Волинської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Черкаської та Чернігівської областей. У заході також взяли участь експерти Ради Європи, представники органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, програм міжнародної технічної допомоги.
Слід наголосити, що до участі в Конкурсі запрошуються органи місцевого самоврядування всіх рівнів. Програму реалізовується за активної підтримки Центру експертизи з питань реформи місцевого самоврядування Ради Європи у партнерстві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Українською асоціацією сільських та селищних рад, Національною академією управління при Президентові України, Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні та обласної влади Черкащини.

– Які перспективи участі у ньому? Які переваги участі в Конкурсі громад Черкащини?

Органи місцевого самоврядування, які подадуть заявку на участь у Конкурсі кращих практик, отримують низку переваг. Зокрема, жителі Черкащини зможуть оцінити поточну діяльність органу місцевого самоврядування та стан розвитку своєї громади у порівнянні з іншими; набути нових знань та обмінятися досвідом; отримати відзнаку Ради Європи та здобути публічне визнання свого успіху.

– Що ж потрібно для участі у Конкурсі?

Днями, відбулася нарада щодо організації виконання в області програми обміну кращими практиками місцевого самоврядування в Україні, що реалізовується за сприяння Ради Європи. У нараді взяли участь координатор реалізації проекту розвитку ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІ» в Черкаській області Ганна Бабкова, а також редактори обласних газет та голови місцевих громад області. Перед учасниками наради було поставлено завдання активно долучитися до участі у конкурсі з метою виявлення і популяризації впроваджених успішних ініціатив, що мають вагомий вплив на покращення життя жителів громад.
Вважаю, що Конкурс допоможе громадам, що досягли найкращих результатів, стати центрами для здобуття досвіду і навчання представників інших громад. При цьому, цей досвід, у масштабах держави, слугуватиме й під час реалізації реформи органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, підготовка якої наразі активно розпочалася.
Анкети для участі у конкурсі Програми обміну кращими практиками можна подавати за однією з трьох тем: «Співробітництво громад: об’єднання зусиль та ресурсів»; «Місцеві ресурси: пошук та мобілізація на користь громади» та «Демократія участі: залучення громадян до справ громади».

– Розкажіть більш детально про кожну з номінацій. Які критерії визначення кращих практик місцевого самоврядування?

Стосовно першої номінації – «Співробітництво громад: об’єднання зусиль та ресурсів». Здатність громад (особливо малочисельних) самостійно вирішувати власні проблеми часом є недостатньою. Тож, на мою думку, найкращим засобом посилення спроможності громад є співпраця – об’єднання зусиль та ресурсів для розв’язання спільних задач. У контексті підготовки до широкомасштабної реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні співпраця громад набуває особливого значення. Приклади успішної співпраці громад можуть допомогти кращому розумінню того, як у ході реформи мають бути законодавчо врегульовані механізми такого співробітництва.
Щодо номінантів, то прикладами кращих практик за цією темою можуть бути громади, що вирішували спільно проблеми громад. Серед таких, зокрема, проблема утилізації твердих побутових відходів, очистки стоків; благоустрою та використання водойм, інших природних об’єктів, що знаходяться на території двох чи кількох громад; планування і втілення стратегії розвитку та інших проектів, заснованих на спільній історії, традиціях, звичаях, пам’ятках природи тощо.
Щодо номінації «Місцеві ресурси: пошук та мобілізація на користь громади». Хочу зауважити (і я завжди на цьому наголошую), що ресурси – це не лише фінанси. Місцевим ресурсом може стати по-суті будь-який матеріальний, духовний чи інтелектуальний продукт, що слугує справі розвитку громади. Іноді громади мають недостатнє бачення своїх ресурсів (особливо – не фінансових) та не використовують їх належним чином.
Однак є приклади, коли громада знаходить внутрішній ресурс – подекуди несподіваний, але дієвий і навіть вирішальний для розвитку. За умови обмеженості бюджетів, уміння шукати та мобілізовувати саме такі ресурси набуває особливої ваги, а подібні практики – особливої цінності.
Для прикладу. Це можуть бути найрізноманітніші місцеві ресурси: природа (ландшафт, пам’ятки, водойми); історія та культура (об’єкти, традиції, народна творчість, місцеві промисли); люди (видатні земляки, місцеві таланти, молодь, старійшини); нематеріальні ресурси (ідеї, стратегії, проекти, ініціативи, бренди), а також інші засоби, мобілізовані громадою для потреб розвитку.
І остання номінація – «Демократія участі: залучення громадян до справ громади».
Як свідчить досвід успішний розвиток територій значною мірою обумовлений саме активною співпрацею місцевої влади та громади у вирішенні місцевих проблем. І саме участь громадян є одним з найважливіших ресурсів місцевого самоврядування. Однак в Україні, як і на Черкащині, цей ресурс використовується все ще недостатньо ефективно. З іншого боку, й готовність членів громади до такої участі, подекуди, є низькою. Саме тому особливо цінним є приклади успішних практик залучення громадян. Серед таких, зокрема, практика використання механізмів громадської участі (зборів громадян, громадських слухань) для вирішення питань життєдіяльності громади; приклади успішних місцевих ініціатив, які втілилися у рішення органу місцевого самоврядування та вплинули на вирішення проблем розвитку громади; приклади успішної діяльності органів самоорганізації населення; практика формування та ефективного застосування місцевих нормативних актів, які врегульовують громадську участь тощо.

– Які ж критерії відбору учасників Конкурсу?

– Загалом їх не багато. Практики мають відповідати наступним критеріям: по-перше, ініціатива, що виходить від місцевих органів місцевого самоврядування; по-друге – інноваційність, тобто цією практикою пропонується новий підхід до вирішення проблеми; по-третє, практика має демонструвати дієве ефективне використання місцевих ресурсів. Не менш важливими є результативність і впливовість, тобто наявність результатів впровадження – вирішення відповідної проблеми та демонстрація позитивного впливу на життя громади. І остання вимога – сталість результатів, що виражається в тому, що нововведення продовжує працювати і придатне до використання в інших громадах.
Окрім презентації практики, проекту або інновації за однією з пропонованих тем, органам місцевого самоврядування необхідно продемонструвати відповідність критеріям і підтвердити готовність поширювати кращий досвід для впровадження в інших громадах.

– Куди учасники повинні надсилати заявки на участь?

Заявки на участь у конкурсі від місцевих громад мають бути надіслані на адресу Офісу Ради Європи в Україні до 1 серпня 2013 року. Церемонія нагородження переможців відбудеться наприкінці року, а за результатами буде видано збірну публікацію з прикладами кращих практик місцевого самоврядування.
Тож закликаю громади нашої області об’єднатися та взяти участь у цьому конкурсі, а також в усіх ініціативах, що впроваджуються на Черкащині за підтримки інших міжнародних та іноземних співтовариств і фондів. Адже це ще одна можливість вирішити конкретні проблеми своїх жителів.Друкувати   Версія для друку