Хід реалізації в області проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – 2» обговорили під час прес-конференціїХід реалізації в області проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – 2» обговорили під час прес-конференції    Питання стану реалізації на Черкащині міжнародного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» 27 листопада 2012 року обговорили на прес-конференції, яку провів заступник голови обласної ради Василь Касян. Поділитися досвідом з журналістами завітали також координатор проекту в області Наталія Белюкіна, куратори районів-учасників та представники сільських громад, котрі долучилися до здійснення проекту на своїх територіях.

Розпочинаючи зустріч, заступник голови обласної ради коротко поінформував присутніх про результати, які вже напрацьовано та наголосив, що завдяки активній роботі наша область отримала найвищу рейтингову оцінку серед інших регіонів.

– Нагадаю, що ІІ фаза програми ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» розпочала свою роботу на Черкащині в серпні минулого року. А 13 вересня 2011 року на сесії обласної ради ми затвердили й відповідну цільову програму, – зауважив Василь Касян. – Для участі у ІІ етапі проекту на конкурсній основі були відібрані 9 районів основної квоти та 4 райони з реплікації досвіду.

Загалом, за словами Василя Петровича, станом на сьогодні затверджено 54 проекти, що склало 100% виконання запланованих показників. До того ж нині на стадії завершення перебуває також ще один мікропроект.

Як повідомив заступник голови обласної ради, загальна вартість затверджених проектів складає понад 7,6 млн. грн., понад половину з яких – кошти з позабюджетних джерел. Слід також відмітити, що відповідно до обласної програми на реалізацію проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – 2», було передбачено більше 360 тис. грн. з обласного бюджету. Вони у повному обсязі надійшли за призначенням.

Щодо типології самих проектів, то більшість із них реалізовуються в сфері енергозбереження – 39 проектів (72,2%), 14 проектів (26%) – охорона здоров’я та 1 – водопостачання.

Крім того, Василь Касян висловив сподівання, що виконання узгоджених проектів відбудеться у встановлені терміни, а це в свою чергу дозволить Черкащині претендувати на участь у нових програмах, спрямованих на розвиток економіки.

Продовжуючи тему щодо перспектив подальшої співпраці з іноземними донорами, координатор проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в області Наталія Белюкіна відзначила, що тут відбулись деякі зміни. Так, за її словами, 2013 рік буде ключовим у реалізації ІІ фази проекту, адже вже з 2014 року ймовірно в Україні стартуватиме третій етап. Нині про таку можливість ведуться переговори на найвищому державному рівні.

Окремо Наталія Василівна розповіла про співпрацю щодо створення кооперативів на селі, що діятимуть за європейськими стандартами:

– Вже найближчим часом ми зустрінемось з громадами у двох районах та обговоримо перспективу створення на їх базі таких кооперативів, до яких входитиме не менше, ніж 80% місцевих жителів, які бажають та мають можливість об’єднатися заради спільної економічної діяльності на принципах демократії й справедливості. Для ведення такої роботи Єврокомісією створено покрокову методологію, що допоможе в реалізації задуму.

Як відзначає Наталія Белюкіна, це експериментальний проект на Черкащині, тому є певні хвилювання щодо того чи вдасться переконати й консолідувати людей. У свою чергу на це Василь Касян додав, що на початковому етапі надійне плече громаді має підставити влада, адже це важливо й для наповнення місцевих бюджетів тощо.

Своїм досвідом та враженнями від здійснення проекту в конкретних населених пунктах поділилися й представники з районів. Так, сільський голова с. Носачів Смілянського району Віктор Кравченко відзначив, що успішній заміні вікон у місцевій школі на енергозберігаючі передувала велика робота, особливо щодо згуртування людей. «В результаті ж нам вдалося стовідсотково замінити вікна та ще й вистачило грошей на відкоси. Здивувала мене й громада, що зібрала не 5% передбачених умовами коштів, а 7% від потрібної суми. І це при тому, що ми й на 5% не розраховували. Найголовніше – громада прокинулась!», – наголосив Віктор Андрійович.


Відділ інформаційного забезпечення та взаємодії
із засобами масової інформації
Друкувати   Версія для друку