Ольга Айвазовська: як правильно заповнити бюлетень 25 жовтня

15 жовтня 2020, 15:43

25 жовтня 2020 року відбудуться перші місцеві вибори за новим адміністративно-територіальним устроєм країни, із новим виборчим законодавством, за новою виборчою системою та з новою формою виборчих бюлетенів.

Голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська розповіла та показала правильні варіанти заповнення виборчого бюлетеня: як правильно заповнювати бюлетень, як проголосувати за партію, як саме писати цифри для голосування за кандидата та навіщо взагалі окрім партії голосувати за кандидата. Відео про це можна переглянути в Facebook

Варто зазначити, що раніше ОПОРА вже інформувала про те, що затверджена Центральною виборчою комісією 24 вересня форма бюлетенів із відсутньою цифрою "0" біля прізвищ кандидатів у бюлетені може дещо заплутувати виборців, адже попередні просвітницькі матеріали на основі Виборчого кодексу, зокрема й матеріали самої ЦВК, відзначали необхідність проставлення цифри "0" перед номерами від 1 до 9.

До повноважень ЦВК на місцевих виборах належить затвердження форми і кольору виборчих бюлетенів. Незважаючи на формальний характер відповідного повноваження, ухвалене ЦВК рішення є неоднозначним в аспекті формату зазначення порядкових номерів кандидатів у територіальних виборчих округах на виборах депутатів місцевих рад, які проводяться за пропорційною виборчою системою. Відповідно до Виборчого кодексу в кожному територіальному окрузі на виборах депутатів обласних, районних рад, місцевих рад у громадах із кількістю виборців від 10 тис. місцева організація партії може висунути від 5 до 12 кандидатів. При цьому виборці, крім усього виборчого списку організації партії, можуть підтримати її окремого висуванця. 

Враховуючи персоніфіковане голосування виборців за пропорційною виборчою системою, важливим є формат зазначення порядкового номера кандидата в бюлетені та способу його використання виборцями під час підтримки конкретного висуванця організації партії.

Ольга Айвазовська пропонує сьогодні попередньо розглянути і зрозуміти логіку самого виборчого бюлетеня, щоб 25 жовтня ні для кого не було сюрпризів.

«Голосування за сільських, селищних, міських голів є вкрай легким, як ми завжди голосували у межах мажоритарної виборчої системи або за президента. Прості дані, ставимо галочку або хрестик», – каже експертка.

А от логіка, філософія бюлетеня за пропорційною виборчою системою в територіальних виборчих списках, за її словами, є дещо іншою.

«У бюлетені побачимо дві колонки даних. Перша зліва – назва політичної партії та її лідер, який не балотується у жодному територіальному окрузі, але на нього орієнтуються громадяни. Навпроти назви партії буде стояти простий квадратик, куди традиційно вписуємо галочку або хрестик. Далі праворуч побачимо список від 5 до 12 кандидатів, які мають номери. Заповнюючи бюлетень, необхідно вписати в індексний спосіб цифру кандидата, якого побачите справа списку партії. Голосувати потрібно саме за кандидата зі списку тієї партії, яку ви підтримали. У квадратик, що складається з двох частин, вписуємо лише ту цифру, яка стоїть навпроти кандидата, якому хочете надати перевагу. Таким чином ця особа має шанс просунутись вгору, якщо набере необхідну кількість голосів. Тоді ці списки дійсно буду відкритими, де рішення виборця є ключовим», – додає Ольга Айвазовська.


Виконавчий апарат обласної ради


Source URL: http://oblradack.gov.ua/olga-ayvazovska-yak-pravilno-zapovniti-byuleten-25-zhovtnya