В обласному художньому музеї виставка графіки та живопису: Василь та Марія ПеревальськіВ обласному художньому музеї виставка графіки та живопису: Василь та Марія ПеревальськіОбласний художній музей Черкаської обласної ради презентує творчий дует подружжя Перевальських – Марії Ананіївни та Василя Євдокимовича. Виставка багата різноманіттям експонованих робіт, від живописних полотен у стилі народного малярства пані Марії та класичного живопису і графічних серій пана Василя, створених за мотивами народної творчості, поезій класиків та сучасників української літератури.

Василь Перевальський – графік та живописець, академік Національної академії наук України (2013 р.), народний художник України (1999 р.), лауреат літературно-мистецької премії ім. І. Нечуя-Левицького (1993 р.). Народився митець 13 червня 1938 року в селі Бубнів (нині Бубнівська Слобідка) Золотоніського району Черкаської області. Фахову освіту отримав у Київській художній школі ім. Т. Г. Шевченка (1959 р.), Київському державному художньому інституті (1965 р.), де навчався мистецтву книжкової графіки у видатного Василя Касіяна, а також у майстернях Академії мистецтв СРСР у Михайла Дерегуса (1965–1967).

В обласному художньому музеї виставка графіки та живопису: Василь та Марія ПеревальськіВпродовж 1970–1975 років працював художнім редактором видавництва «Мистецтво» та головним художником видавництва «Радянська школа» (тепер «Освіта»). У 1987–1991 роках обіймав посаду секретаря Національної спілки художників України; у 1997–1998 роках – заступника голови Київської організації НСХУ; у 2000–2005роках – заступника голови НСХУ.

Крім творчості, Василь Перевальський займається й викладацькою діяльністю: Київський художньо-промисловий технікум (1967–1969), Національний технічний університет України «КПІ» (з 1991 року), Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури (з 2003 року – завідувач кафедри графічних мистецтв).

В обласному художньому музеї виставка графіки та живопису: Василь та Марія ПеревальськіШироке визнання художникові принесли створені ним цикли ілюстрацій до книжкових видань
з українського пісенного фольклору, класичної і сучасної української поезії та станкові гравюри й екслібриси. Він є співавтором ескізів банкнот номіналом 1, 5 та 10 гривень. Талант митця проявився й у монументальній роботі-вітражі «Шевченко і народ» (1967 рік), що в інтер'єрі КНУ ім. Т. Шевченка. Василю Перевальському належить проект пам'ятного знака «Голодомор 1932–1933», встановленого у 1993 році біля Михайлівського собору Києві (копія у м. Торонто, Канада, 2012).

В обласному художньому музеї виставка графіки та живопису: Василь та Марія ПеревальськіМарія Перевальська (Підвисоцька) народилася на Поділлі у старовинному селі Пиків Калинівського району на Вінниччині у великій селянській родині. Закінчила філологічний факультет Київського університету ім. Т. Г. Шевченка, викладала українську мову й літературу в Республіканській середній художній школі ім. Т. Г. Шевченка, а потім – у Національному університеті біоресурсів і природокористування України.

Починаючи з 2015 року, Марія Перевальська почала багато малювати з пам’яті й за творчою уявою. Вона дошукується власних художніх засобів для втілення в картинах краси своєї малої батьківщини так, як підказує їй чіпка дитяча пам’ять, велить серце і дозволяє природне обдарування.

В обласному художньому музеї виставка графіки та живопису: Василь та Марія ПеревальськіЦикл «етюдів з пам’яті» Марії Перевальської вперше експонується назагал. Це розповідь про будні і свята одного з українських сіл (Старий Пиків і Новий Пиків). В експонованих картинах багатоправдива, не надумана краса, яка не потребує прикрашування. У творчій уяві мисткині з народу рояться нові творчі плани щодо увічнення побаченого і пережитого. Побажаємо їй також успішного втілення задуманого на полотні.


Виконавчий апарат обласної ради

Друкувати   Версія для друку