Обласна програми в дії: у черкаському онкодиспансері робитимуть пересадку кісткового мозку

05 вересня 2019, 15:07

Пересадка кісткового мозку для онкохворих — часто єдиний порятунок. Однак число медичних закладів, де її можуть проводити, в Україні, і досі обмежене.

У КНЗ «Обласний онкологічний диспансер Черкаської обласної ради» нині розгорнули активну роботу для створення Центру аутологічної трансплантації стовбурових клітин кісткового мозку з високодозовою хіміотерапією гемобластозів і великих пухлин.

Втілити проєкт допомагає ухвалена депутатами обласної ради обласна програма, завдяки якій у диспансері нині готують приміщення і комплектують оснащення. На реалізацію програми з обласного бюджету спрямували 27 млн грн. На 14 млн грн. уже проведено тендери для придбання необхідного устаткування.

Про це розповідає керівник медичного закладу – депутат обласної ради, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, обласний онколог Віктор Парамонов, який активно відстоював ідею ухвалення обласної програми.

Він переконаний: повноцінне функціонування такого підрозділу зможе врятувати життя багатьом людям.

Аутологічна трансплантація – це коли пацієнту пересаджують клітини власного кісткового мозку.
 

Вилікувати або подовжити життя значній кількості пацієнтів зі злоякісними новоутвореннями допоможе застосування сучасних схем цитостатичної терапії. У 10-20% хворих стандартна хіміотерапія не забезпечує довготривалого протипухлинного ефекту. Один зі шляхів її подолання – збільшення дози цитостатичних препаратів, що спричиняє істотне ушкодження клітин кісткового мозку. До методів, які допомагають подолати токсичність хіміотерапії, якраз і належить пересадка власних стовбурових клітин периферійної крові.

Окрім того, для повноцінної роботи центру необхідні так звані чисті палати, які надійно захищатимуть хворих від зовнішнього впливу після хіміотерапії. Таких у диспансері нині облаштовано п’ять, а до кінця жовтня буде ще дві – для дітей.

Створений на базі диспансеру центр спеціальних лабораторних досліджень – надпотужний і акредитований майже на сотню досліджень. Необхідне обладнання для відбору клітин сподіваються одержати завдяки коштам, передбачених проограмою, уже в жовтні. Найближчими днями очікують на обладнання для зберігання клітин.

Допомагає з медикаментами і держава. Хворі одержують їх безплатно через автоматизовану систему видачі. Кожна людина має змогу на інтернет-порталі диспансеру побачити залишки. Діти забезпечені медпрепаратами майже повністю. Дорослі в останні роки – на 60-70 %. Решту дає обласний бюджет або люди докуповують самостійно.

Світ за останні десятиліття зробив величезний прорив у лікуванні раку. Досягнення медицини поступово стають надбанням лікувальних закладів, зокрема й віддалених від столиці. Зі стовідсоткового вироку рак перетворився на хворобу, яку можна контролювати і лікувати.


Виконавчий апарат обласної ради