Обласний художній музей презентує виставку декоративного розпису Макара Мухи та його учнів

11 квітня 2019, 14:51

Черкаський обласний художній музей презентує виставку творів одного з фундаторів станкового декоративного розпису, Заслуженого майстра народної творчості України Макара Корнійовича Мухи (1906-1990) та учнів заснованої ним у 1947 році художньо-промислової школи у с. Михайлівка Камʼянського району. Тут він навчав молодь вишивати одяг та рушники, розмальовувати хати й меблі, створювати з глини прикраси й мальований посуд.

Експозиція нараховує 110 робіт з приватної збірки – яскравих кольорових замальовок, ескізів вишивки вбрання, рушників та килимів, тематичних панно, розпису посуду тощо. Досить оригінальним є поєднання багатоманітних орнаментальних форм українського мистецтва різних часів із символами та емблемами окремих епох, наприклад соціалістичної. Однак основу декоративного розпису становлять традиційні для народного мистецтва рослинні мотиви: квіти, листя, плоди, різні за характером деталізації та побудови композиції.

Виставка доповнена роботами станкового декоративного розпису з фондової колекції Черкаського обласного художнього музею. Це твори 1980-х років, виконані Макаром Мухою на чорному тлі у техніці акварелі та гуаші.

Твори Макара Мухи багаторазово експонувалися за кордоном: Чехія, Словаччина, Польща, Франція, Бельгія, Канада, а нині є окрасою багатьох музеїв України. Найчисельніші збірки знаходяться у Камʼянському державному історико-культурному заповіднику та Черкаському обласному художньому музеї, а також приватних колекціях, як-от представлена збірка художника та скульптора Сергія Пилиповича Філімонова (1922-2006). Він працював методистом образотворчого мистецтва Кіровоградського обласного будинку народної творчості та, захопившись українським орнаментом, сам брав уроки в народного майстра. З 1947-1954 років організовував виставки майстрів самодіяльного образотворчого мистецтва у Кіровограді. Роботи для виставки надані сином Сергія Філімонова відомим геральдистом та художником Володимиром Філімоновим (м. Кропивницький).

Довідково:

Народився художник у с. Михайлівка, зростав сиротою. Навчившись самостійно робити фарби, розмальовував комини, стіни, віконниці селянських хат. Вперше творчі роботи майстра були презентовані у 1926 році у с. Жаботин, де здобули високу оцінку своєю оригінальністю. Вже за 10 років, 1936 року, Макар Муха експонував 300 робіт на виставці у м. Шпола. Згодом талант митця помітили мистецтвознавці і запросили його до Київської школи майстрів народної творчості одночасно працювати й навчатися. Після війни, заснувавши у рідній Михайлівці школу народного декоративно-прикладного мистецтва, працював у ній викладачем і художнім керівником. У 1967 році Макарові Корнійовичу було присвоєно звання Заслуженого майстра народної творчості України, у 1971 році нагороджено орденом «Знак Пошани». Проте, не дивлячись на талант і визнання, свої останні роки життя митець провів у Черкаському пансіонаті для ветеранів. Помер художник 26 квітня 1990 року.


Виконавчий апарат обласної ради