Обласний краєзнавчий музей презентував унікальний експонат

06 липня 2020, 11:47

У першу неділю липня Україна відзначила День Військово-Морських Сил. У суворих випробуваннях останніх років українські моряки з гідністю продовжують традиції моряків попередніх поколінь, захищаючи на морі та суходолі територіальну цілісність держави та честь прапору ВМС України.

Яскравим прикладом героїзму та патріотизму українських моряків став опір екіпажу морського тральщика «Черкаси», блокованого на озері Донузлав, під час російського вторгнення в Крим у 2014 році. Екіпаж судна росіяни атакували шість днів, пропонували перейти на свій бік, але так і не отримали позитивної відповіді. Команда тральщика «Черкаси» була єдина, якій вдалося відстояти український стяг на флагштоку.

 

З нагоди Дня ВМС України обласний краєзнавчий музей презентував експонат з фондових надходжень – пам`ятну плакету, подарунок Центру морських операцій ВМС України екіпажу тральщика «Черкаси» з нагоди святкування Дня корабля у 2013 році.

Плакета прямокутної форми, складається з підложки та золотистого шильда. У центрі шильда зображена емблема підрозділу ВМС України, яка накладена на розу вітрів, державний прапор та прапор ВМС України, котрі майорять.

На емблемі геральдичний щит зі здибленим золотистим галицьким левом, що спирається на якір, на синьому полі. Щит накладений на синій козацький хрест та схрещені якорі. У верхній частині шильда зображення запуску ракет з берегових установок, у нижній – кораблі та підводний човен.

Залишаючи захоплений росіянами тральщик «Черкаси» 26 березня 2014 року, моряки забрали з собою з кают-кампанії корабля найцінніші речі, у тому числі і пам`ятну плакету. Ці речі були привезені до Черкас. Громадськість міста урочисто зустріла моряків. Командир корабля капітан 3-го рангу Юрій Федаш був удостоєний звання «Почесний громадянин міста Черкаси».

Моряки передали плакету до Черкаського клубу юних моряків, а у 2018 році заступник директора з навчально-виховної роботи Черкаського клубу юних моряків М.К. Шитко передав її у дар обласному краєзнавчому музею.

За свідченням моряків, портрет Тараса Шевченка, тризуб на кераміці, нагородні плакетки і кормовий герб – це також речі, які команда не залишила ворогу. А бойовий прапор командир корабля Юрій Федаш зберігає у себе.

– Цей прапор пам’ятає окупацію Криму і всі ті події, які екіпаж пройшов під цим стягом. Його трішечки стріпало донузлавським вітром, негодою північного степового Криму. Це наша реліквія, наша пам’ять. Ми його вивезли з собою, але не спускали. Ми його просто забрали. Для нас це реліквія. Це дуже важлива річ, – каже він.

Нижче на фото екіпаж тральщика, що прибув  у Черкаси після героїчних подій.


Виконавчий апарат обласної ради