Як працює механізм для викривачів в Черкаській обласній раді

1 січня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції». Тож з’ясуємо — хто такий викривач, як він може повідомити про правопорушення та умови отримання ним винагороди.

Насамперед, викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.

Крім того, відповідно до внесених до Кодексу України про адміністративні правопорушення змін викривач є свідком у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.

За міжнародною практикою викривачем є особа, яка надає будь-яку інформацію про діяльність, яка є незаконною, неетичною або неправильною в організації, яка є приватною або публічною. Це розкриття інформації про незаконну діяльність, яка загрожує або шкодить інтересам суспільства, про зловживання в рамках діяльності організації, державного органу або компанії.

Викривач – не “стукач” і не “донощик”, а вартовий суспільних інтересів, свідомий громадянин, фундамент системи раннього попередження. До речі, англомовний варіант терміну «викривач» – «whistle blower», що перекладається дослівно як «той, що свистить у свисток».

Права викривача виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції». Особи, які надають допомогу в запобіганні та протидії корупції, перебувають під захистом держави. Крім того, викривачам гарантують безкоштовну правову допомогу; захист у разі загрози життю та здоровʼю та відшкодування витрат на адвоката.

Роботу з викривачами в Черкаській обласній раді здійснює головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції юридичного відділу виконавчого апарату обласної ради Петрова Віта Василівна, яка за новими правилами, крім отримання та організації розгляду повідомлень про корупцію, забезпечує реалізацію повноважень із захисту викривачів, які звернулися до органу влади.

Повідомлення про корупцію може бути здійснено як посадовими особами виконавчого апарату обласної ради, так і представниками бізнесу/громадськості, без зазначення авторства, тобто анонімно з використанням будь-якого каналу зв’язку.

Кожен громадянин може отримати консультацію/роз’яснення від уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції, зокрема щодо видів корупційних правопорушень. А також повідомити про факти можливих корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією, вчинених посадовими особами виконавчого апарату Черкаської обласної ради та керівниками комунальних пвідприємств, установ, закладів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області   одним із таких способів:

1. За телефоном гарячої лінії «Телефон довіри»: (0472) 37-26-65;

2. Електронною поштою  на  адресу: korupcia@oblrada.ck.ua, використовуючи вкладку «Повідомити про корупцію»;

3. Поштовим зв’язком  з позначкою «Про корупцію» на адресу: Україна, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185 (використовуючи зразок повідомлення про корупцію).

Повідомлення про порушення антикорупційного законодавства підлягатиме безперечному розгляду, якщо наведена в ньому інформація стосуватиметься конкретної особи та міститиме фактичні дані, які можуть бути перевірені. Результати перевірки будуть повідомлені викривачу.