Як змінити виборчу адресу до виборів 2020

09 липня 2020, 15:34

На 25 жовтня 2020 року в Україні заплановані місцеві вибори. Із 1 липня вступила в дію постанова Центральної виборчої комісії від 18 травня 2020 року №88, згідно з якою за вмотивованим зверненням виборця відділ ведення Державного реєстру виборців може визначити іншу виборчу адресу, ніж ту, за якою зареєстровано його місце проживання. Тобто, якщо ви проживаєте у Києві, а зареєстровані у Черкасах, то, змінивши свою виборчу адресу, зможете голосувати на місцевих виборах, обираючи мера столиці.

Що для цього треба зробити?

Найперше – виборець має звернутися у відділ ведення державного реєстру виборців за місцем фактичного проживання і подати заяву у паперовій або електронній формі. Це можна зробити у будь-який час, але не пізніше, ніж на пʼятий день з дня початку виборчого процесу. Варто також взяти до уваги, що виборчу адресу можна змінювати не частіше одного разу на пів року. Тобто, виборець може звернутися з новою заявою не раніше, ніж через 180 днів після дати внесення до реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси. Слід відмітити, що мова йде не про заяви щодо тимчасової зміни місця голосування.

Заяву в електронній формі можна заповнити на сайті Державного реєстру виборців в Інтернеті у сервісі «Кабінет виборців».

Заяву у паперовій формі людина подає до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем фактичного проживання (за адресою, на яку змінюватиметься поточна виборча адреса виборця).

Хто може подавати документи?

Є три варіанти подачі документів: перший – це коли виборець особисто відвідує відділ ведення реєстру виборців; другий – подати документи може уповноважений представник виборця, але для цього потрібна нотаріально посвідчена довіреність, де прописані конкретні повноваження від виборця такому представнику; третій – подати заяву, використавши мережу Інтернет.

Заява в електронній формі має бути надіслана виборцем за підписом, прирівняним до власноручного підпису згідно із Законом України «Про електронні довірчі послуги» (кваліфікований електронний підпис). Вона має містити адресу електронної пошти.

Які терміни розгляду заяви?

На це передбачено 15 днів з моменту її отримання. Строк розгляду може збільшуватися, якщо у заяві будуть виявлені помилки, неточності чи недостатні дані. У такому випадку виборцю буде надана можливість виправити відповідні недоліки.

Повідомлення про внесення до реєстру нової виборчої адреси надсилається виборцю на адресу електронної пошти, зазначеної в онлайн-заяві. Навіть якщо виборець подавав її особисто або через представника, він також може отримати повідомлення на електронну пошту, якщо зазначить про це у заяві.

Які документи потрібні для того, щоб змінити виборчу адресу?

Окрім заяви – копії паспорта та документа, що підтверджує фактичне проживання виборця за вказаною ним адресою, а саме: договір найму (оренди) житла за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою; виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування документ, що засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності; документ, що підтверджує право власності на житло; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстроване за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо).

Нагадаємо, що виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування. Отож, з 1 липня і до 9 вересня (5-й день виборчого процесу місцевих виборів 2020) виборець зможе змінити виборчу адресу та проголосувати вже за новою виборчою адресою на місцевих виборах 25 жовтня.


Виконавчий апарат обласної ради