Дитячий спеціалізований санаторій «Руська Поляна» Черкаської обласної ради: реабілітація дітей, хворих туберкульозом

21 березня 2019, 08:50

«Обласний дитячий спеціалізований санаторій «Руська Поляна» Черкаської обласної ради засновано в 1957 році. Його головне призначення – лікування, оздоровлення та реабілітація дітей групи ризику захворювання туберкульозом від 3 до 18 років. Розрахований на 160 ліжок.

Сьогодні наша розмова з головним лікарем комунальної установи Леонідом Лащенком.

- Нам відомо, що санаторій працює в цілорічному режимі. Скільки дітей вдалося оздоровити за час діяльності санаторію?

– Ми працюємо вже більше шістдесяти років. Підрахунки показують, що за цей час у закладі пролікувалися понад 120 тисяч хворих дітей.

Звичайно, умови лікування і оздоровлення з тих перших років і до нинішніх значно змінилися. І змінилися у кращу сторону.

На сьогодні це сучасний лікувально-профілактичний заклад третинного рівня медичної допомоги і фактично є дитячим оздоровчим містечком, розташованим в заповідній зоні соснового лісу.

Для підопічних санаторію – три спальних корпуси, лікувальне відділення, їдальня, школа, клуб, господарчі споруди, дитячі майданчики. Кімнати розраховані на двох, трьох та чотирьох осіб, частина з них оснащені кондиціонерами та душовими кабінами. Меблювання кімнат сучасне, нові ліжка з ортопедичними матрацами.

– Туберкульоз дуже небезпечна хвороба. І як це не прикро визнавати, Україна має дуже негативні тенденції. Хто ж у вашому санаторії бореться з цією недугою?

– Заклад повністю укомплектований лікарями вищої та першої кваліфікаційної категорії, які мають великий досвід роботи у дитячій фтизіатрії.

Протягом останніх трьох років ними впроваджено 19 нових методик лікування та діагностики. Окрім того, нами для раннього виявлення захворювань налагоджена тісна співпраця з медичним центром ЛУР, що є вагомим здобутком – пацієнти санаторію мають можливість безкоштовно обстежуватись методом комп’ютерної томографії та УЗД. За період співпраці обстежено 570 дітей.

Водночас, розташування нашої установи поблизу обласного центру та співпраця з обласними лікувальними установами дозволяє консультувати та обстежувати дітей у провідних обласних спеціалістів різного профілю. Через велику кількість різноманітних причин багато дітей не мають можливості отримати послуги за місцем проживання.

– Ви згадували про методики лікування. А можете уточнити?

– Звичайно. До послуг пацієнтів кабінети: фітотерапії, лазеротерапії, електролікування, водогрязелікування, соляна перчера, інгаляції з широким використанням трав’яних зборів, бронхолітиків, ЛФК та масажу, багатьох інших засобів для лікування бронхолегеневої патології. У лабораторії проводяться клінічні та біохімічні обстеження.

До наших переваг, а це обов’язкова вимога, у санаторії організовано на добу шестиразове лікувальне харчування згідно вікових норм та фізіологічних потреб дитячого організму.

Нині вивчається і впроваджується програма «Чиста лікарня – безпечна для пацієнта».

– Зрозуміло. Однак ви сказали, що санаторій працює цілорічно. А як же навчальний процес?

– У навчальний період ми працюємо за програмою загальноосвітньої середньої школи І-ІІ ступенів і забезпечуємо диференційоване навчання дітей за програмами з різними рівнями. При потребі надаються індивідуальні заняття та психолого-корекційна допомога для реабілітації дітей зі складними життєвими обставинами.

Серед новітніх методів, що застосовуються педагогами санаторію – арт-терапія, казкотерапія, майстер класи, квест-ігри. Окрім навчання, діти активно задіяні в творчий процес. Це – виготовлення ляльки-мотанки, виробів з атласних стрічок, прикрас, масок, квілінгу. Велика увага приділяється спорту та здоровому способу життя.

У санаторії встановлено нову сцену для проведення виховних заходів, літній павільйон, зелений клас, облаштовано два майданчики: дитячий – для дошкільного та молодшого шкільного віку та спортивний – для дітей середнього та старшого шкільного віку.

– Ваш заклад фактично перебуває під опікою Черкаської обласної ради. Наскільки ви відчуваєте підтримку керівництва і депутатського корпусу?

– Щороку фінансування нашого дитячого спеціалізованого санаторію проводиться стовідсотково. В останні роки нам вдалося капітально відремонтувати систему водозабезпечення  із заміною водонапірної башти; ввести в експлуатацію локальні очисні споруди та станцію біологічної очистки каналізаційних стоків, проведено переоснащення котельні твердопаливними котлами.

За програмою енергозбереження у 2016-2018 роках замінено вікна на металопластикові в усіх корпусах санаторію; капітально відремонтовано дахи приміщень спального корпусу № 1 та школи тощо.

Низку впроваджень здійснено за рахунок коштів міжнародних грантів і спонсорів: ремонт корпусу № 3; придбання санітарного автомобіля «Renault Logan MCV» та біохімічного аналізатора; переоснащено відділення новими ліжками (виробництва Франції) та укомплектовано шкільні кабінети учнівськими партами.

Санаторій здатен працювати в режимі повної автономії (має автономну систему тепло-  та енергопостачання, водопостачання та водовідведення). Тобто, створено всі умови, щоб хворі діти одужували якнайшвидше.


Виконавчий апарат обласної ради