Новий етап медреформи: що гарантує Програма медичних гарантій на 2020 рік
З 1 січня вступила в дію Програма медичних гарантій на 2020 рік. Відповідна постанова оприлюднена на Урядовому порталі.
«Бюджетні кошти спрямовуються на оплату медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, оплату надання яких у повному обсязі пацієнтам держава гарантує за рахунок бюджетних коштів згідно з тарифом», - йдеться у документі.
Так, Національна служба здоров'я України (НСЗУ) буде оплачувати екстрену медичну допомогу; первинну медичну допомогу; вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, паліативну медичну допомогу, медичні послуги, пов’язані з медичною реабілітацією, медичні послуги, пов’язані з медичною допомогою дітям до 16 років, медичні послуги, пов’язані з медичною допомогою у зв’язку з вагітністю та пологами.
У Програму медичних гарантій також входить відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань (реімбурсація).
«Держава вже оплачує медичні послуги на рівні первинної ланки за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Людина звертається до сімейного лікаря, педіатра або терапевта та отримує послуги безкоштовно. Лікар, який обслуговує багато пацієнтів, отримує гідну зарплатню. Тепер нові правила фінансування почнуть працювати для спеціалізованої медичної допомоги, так званої вторинної ланки, – зазначив Прем'єр-Міністр Олексій Гончарук. – Для цього медичні заклади вторинного рівня повинні укласти договори з Національною службою здоров'я України. З 1 квітня програма медичних гарантій діятиме для всіх видів допомоги».
У Законі України «Про Державний бюджет» на Програму медичних гарантій виділено 72 млрд грн, що складає 64% від бюджету на всю медичну галузь.
З них:
- на первинну медичну допомогу — 19,1 млрд грн;
- на спеціалізовану амбулаторну та госпітальну допомогу за новою моделлю фінансування з 1 квітня 2020 року - 44,4 млрд грн;
- на екстрену медичну допомогу, що надаватиметься в рамках програми медичних гарантій — 4,6 млрд грн;
- на медичну реабілітацію — 0,5 млрд грн;
- на паліативну медичну допомогу — 0,3 млрд грн;
- фінансування урядової програми «Доступні ліки» (ліки від серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та бронхіальної астми безоплатно або з незначною доплатою за електронним рецептом свого лікаря (терапевта, сімейного лікаря або педіатра) - 2,1 млрд грн.
Таким чином, якщо направлення пацієнту видав лікар з первинної ланки медичної системи (сімейний лікар), то держава оплачуватиме такі послуги:
- екстрена допомога;
- консультації у спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, стоматологічна допомога, медреабілітація;
- обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо);
- діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих;
- діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих;
- екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові);
- хірургія у стаціонарі для дітей і дорослих;
- стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями;
- допомога при гострому мозковому інсульті;
- допомога при інфаркті;
- допомога при пологах;
- допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
- психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі;
- лікування дорослих і дітей з туберкульозом;
- діагностика, лікування та супровід людей, які живуть з ВІЛ;
- лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей з психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів;
- паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих;
- медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят;
- медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.
При цьому людина, яка має направлення від свого терапевта, може вибрати будь-який медичний заклад країни для отримання спеціалізованої допомоги. Саме він отримає гроші за її лікування — так на практиці працюватиме принцип «гроші ходять за пацієнтом».