Андрій Сегеда: Палац Даховських має стати туристичною перлиною Черкащини

20 травня 2020, 11:29

У селі Леськове Монастирищенського району не перестає дивувати своєю неповторністю і архітектурною вишуканістю замок-резиденція родини Даховських. Цей маєток по праву вважають перлиною Центральної України. За легендами, родина Даховських збудувала палац у стилі неоготики, бо прагнула «втерти носа» Потоцьким із їх «Софіївкою».

Дивує і вражає сам задум архітектора, ім’я якого наразі невідоме. Та дійсно, що другої такої споруди немає не лише в Україні, але і в Європі.

Довгий час історія цього палацу і його існування на теренах Черкащини  замовчувалося. Головною причиною цього, як вважають багато хто із дослідників, є те, що будівля  тривалий час і донині підпорядкована Міністерству оборони. Навіть зараз до маєтку, що кілька десятиліть стоїть пусткою,  немає вільного доступу, хоча звичайно туристам і не відмовляють.

Певна утаємниченість завжди викликає жвавий посилений інтерес. Тому бажаючих побачити цю справжню перлину стає все більше і більше. Про це свідчать численні розповіді в соціальних мережах, публікації в інтернет-виданнях.

Водночас багато цікавого про палац Даховських, про історію маєтку може розповісти заступник голови обласної ради Андрій Сегеда, дитинство і юність якого пройшла в Леськові.

– Щемливо бачити нинішній стан будівлі, територію навколо, – розповідає Андрій Віталійович, який нещодавно з робочою поїздкою відвідав Монастирищину, і завітав на об’єкт, щоб ознайомитися з нинішнім станом будівлі.

Андрій Сегеда розповів, що споруда, виконана із червоної цегли, нагадує англійський замок епохи Середньовіччя. Будівельні матеріали для палацу Даховські випускали на власному заводі. Площа парку тоді становила кілька десятків гектарів.

Палац вражає не лише зовні, але і всередині. У будівлі було близько 20 залів для прийому гостей, балів та ігор, ванна, зимовий сад, величезні підвали. Існували допоміжні господарські споруди, підземні переходи і багато інших цікавинок. На території було багато конюшен, іподром, оскільки Тадеуш Даховський займався кінним спортом і дуже любив коней. Леськівських скакунів шанували далеко за кордоном.

Поряд з парком ─ великий став з рукотворним острівцем посередині. Місцеві називають його Островом Кохання. На іншому березі ставка розкинувся хвойний ліс.

У радянські часи тут розташовувалися будинок відпочинку для працівників цукрової промисловості і піонерський табір. Деякий час тут знаходилися санаторій для заможних людей, лікарня для людей із розладами психіки, тубдиспансер, а потім – госпіталь для військових.

 – Все знаходиться в занедбаному стані. Покинута будівля охороняється, але ніхто її не доглядає. Ті поодинокі суботники не рятують ситуацію. Нинішнім власникам вона насправді не потрібна.Депутати обласної ради у 2017 році на сесії ухвалили звернення до Кабінету Міністрів і Міністерства оборони про передачу в комунальну власність  ландшафтного архітектурного комплексу «Садиба Даховських». Та питання не врегульовано і досі. Але одне зрозуміло: величезний український замок в стилі неоготики – палац Даховських гідний бути музеєм всеукраїнського рівня, – констатує заступник голови обласної ради Андрій Сегеда.


Виконавчий апарат обласної ради


Source URL: https://oblradack.gov.ua/andriy-segeda-palac-dakhovskikh-mae-stati-turistichnoyu-perlinoyu-cherkaschini