У Черкасах відкрили пам’ятний знак Cвятителю-хірургу Луці

15 червня 2023, 14:01

В церемонії відкриття пам'ятного знаку взяли участь представники обласної та міської влади, духовенство, очільники медичних закладів.

Монумент, споруджений канівським скульптором Володимиром Толстоп'ятовим, розташований на перехресті  вулиць Дахнівська та Святителя-хірурга Луки (колишня Менделєєва).

Він відображає поєднання науки та релігії, медицини і православної віри. У правій руці Святителя – православний хрест, а в лівій – його основна наукова праця «Нариси гнійної хірургії».

- Працювати з каноном - це честь для мене. Робота нелегка, адже вимагає певного настрою. Хоч створення пам'ятника й затягнулося на три роки, але мені дуже приємно, що зміг долучитися до увіковічення пам'яті про таку видатну особистість, - додає скульптор.

Володимир Толстоп'ятов

Завершилися заходи врученням церковних нагород. Митрополит Черкаський і Чигиринський ПЦУ Іоан вручив пам'ятні подарунки представникам влади та нагородив місцевою пам’ятною заохочувальною відзнакою Святителя-хірурга Луки керівників комунальних медзакладів.

Довідково: Святителя Луку шанують у багатьох країнах світу, як видатного лікаря 20 століття, доктора медичних наук, професора зі світовим ім’ям, автора більш як 50 наукових праць із хірургії, та православного архієпископа, богослова, проповідника й педагога.

Тривалий час він працював земським лікарем, оперував поранених у військових шпиталях під час Першої та Другої світових воєн.

За свої релігійні переконання він пережив 11 років в’язниць, заслань, катувань, принижень. Але витримати все йому допомагали велика Любов до Бога і людей та життєвий принцип, який він завжди повторював: «Головне в житті завжди робити добро».

Нині він причислений до лику святих, адже маємо численні документально зафіксовані свідчення про чудотворні зцілення за молитвами до святого Луки.

Доля святителя Луки та родини Войно-Ясенецьких пов’язана і з нашим краєм. Зокрема, 1908 року Валентин Феліксович (майбутній святитель Лука) жив разом із сім’єю і працював земським лікарем у селі Деньги Золотоніського району.

Родом з Черкащини була його дружина Анна Ланська. У Черкасах народилася їхня донечка Оленка і хрещена у Свято-Троїцькому соборі, який височів тоді на Пагорбі Слави. Тривалий час у нашому місті жили з родинами брати святителя – Володимир і Павло Ясенецькі-Войно, тут доживали віку й поховані батьки святого – Фелікс Станіславович та Марія Дмитрівна й сестра Ольга.


Виконавчий апарат обласної ради


Source URL: https://oblradack.gov.ua/u-cherkasakh-vidkryly-pamyatnyy-znak-cvyatytelyu-khirurhu-lutsi