До Дня Державного Герба України музей підготував тематичну виставку з фондової колекції
Краєзнавчий музей запрошує черкащан на тематичну виставку, що розкриє історію та значення одного з головних державних символів країни. Про це повідомляють у закладі.
Згідно з Конституцією, Малий державний герб - є одним із державних символів України. Він затверджений 19 лютого 1992 року.
Сам Тризуб має тисячолітню історію. За часів Русі-України він був родовим знаком Рюриковичів. Київський князь Володимир Великий карбував тризуб на монетах. Згодом, у часи Української Народної Республіки тризуб затверджено державним гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.
Щодо походження і значення українського герба Тризуба існують різні версії, жодна з яких не є загальновизнаною. Відомо до 40 тлумачень знаку – тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім'я перемоги життя над смертю. Є гіпотеза, що це знак триєдності світу та поєднання символів поширених у давнину культів сонця і якоря.
Назва «тризуб» з’явилася та прижилася вже після того, як його затверджено державним гербом УНР.
- …Се оздоба питоменна, не запозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною i культурною історією, – писав Михайло Грушевський у статті «Український Державний герб» наприкінці лютого 1918 року, невдовзі після узаконення Тризуба символом УНР.
Після приходу до України більшовиків та витіснення військ УНР, поза межами України Тризуб використовував Уряд УНР в еміграції та різні політичні організації. Від того часу до 1991 року, в часи СРСР, герб був заборонений, його використовували різні організації діаспори, «Карпатська січ», ОУН, УПА, художники інтерпретували символ у своїй творчості.
У ХХ столітті Тризуб став символом боротьби українців за незалежність. Радянська тоталітарна система затаврувала його як «націоналістичний знак», використання Тризубу в СРСР заборонялося.
Відродивши незалежність у 1991 році та обравши Тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки.
- Тризуб об’єднує українських патріотів, які сьогодні захищають наш суверенітет і територіальну цілісність України. Для українців у всьому світі Тризуб символізує зв’язок із Батьківщиною, - додала Марина Бугеря, завідувачка відділу науково-просвітницької та виставкової роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею.