Як протидіяти насильству у цифровому середовищі
Цифрове насильство є серйозною загрозою для психічного і фізичного здоров’я людини. У цифровому просторі неможливо захистити себе повністю, але цілком реально убезпечитись від ризиків та загроз. Щоб протидіяти кібернасильству користувачам необхідно вдосконалювати знання, адаптуватися до нових технологій та знати як його ідентифікувати та діяти у таких випадках.
Як розпізнати цифрове насильство та чому воно шкідливе, розповідаємо в межах кампанії «Кібернасильство: знаємо та протидіємо», що реалізується в межах Міжнародної акції «16 днів проти насилля». Її мета – допомогти користувачам соціальних мереж, веб-сайтів, месенджерів та інших веб-ресурсів ідентифіковувати, знати та протидіяти ознакам насильства в цифровому середовищі.
Як ідентифікувати кібернасильство?
Кіберзлочини охоплюють різноманітні сфери життя людей та будь-хто може стати їх жертвою. Особливістю цифрового насильства є його здатність переходити в реальний світ, викликаючи проблеми у соціальних відносинах і навіть загрожувати фізичній безпеці. Характерна особливість такого насильства – велика кількість різноманітних способів вчинення злочину. Наприклад:
- кібербулінг — цькування із застосуванням цифрових технологій. Часто проявляється через поширення брехні або розміщення компрометуючих фотографій; повідомлення або погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди;
- сексуальне насильство, таке як кібергрумінг - встановлення контакту дорослих з дітьми і молоддю через Інтернет для вчинення з ними дій сексуального характеру;
- ● шантаж - використання цифрових платформ для вимагання грошей, особистої інформації або матеріальних вигод через погрози публікації компрометуючих матеріалів;
- майнові злочини - наприклад, фішинг, підроблені магазини;
- насильницькі злочини - наприклад, кіберзалякування, кіберпереслідування тощо.
Зловмисники у таких ситуаціях часто невідомі, оскільки можуть діяти анонімно, наприклад, за допомогою псевдоніма. Таке насильство може тривати довго, адже інформація в інтернеті часто залишається доступною навіть після її видалення. Це постійно підвищує психологічний тиск на постраждалу особу. Окрім того, втрата приватності через поширення особистої інформації може призвести до руйнування репутації та матеріальних втрат.
Щоб припинити кібернасильство його потрібно ідентифікувати.
Запам’ятайте, що Вас не мають права ображати, принижувати, переслідувати у соціальній мережі, писати Вам нав’язливі повідомлення, коментарі тощо. Всі ці випадки є найбільш поширеними у соціальних мережах та мають ознаки цифрового насильства. Якщо, Ви чи Ваші близькі зіштовхнулися із кібернасильством, пам’ятайте декілька порад:
- ідентифікуйте особу, яка писала вам образливі коментарі, пости, повідомлення тощо. Збережіть посилання на її сторінку та скріншот сторінки;
- зробіть скріншоти публікацій, коментарів тощо у соціальних мережах;
- напишіть заяву у поліцію або подайде електронне звернення до кіберполіції за ПОСИЛАННЯМ та додайте усю збережену інформацію;
- зверніться за підтримкою до близьких людей та людей яким Ви довіряєте.
Допомогу можуть надати й самі соціальні мережі. Великі платформи, такі як Facebook, Instagram, Youtube зацікавлені в постійній підтримці безпеки своїх користувачів. А тому Ви можете поскаржитись на агресивну поведінку іншого користувача безпосередньо на цих платформах. А щоб обмежити себе від повторних випадків такого кібернасильства, скористайтесь блокуванням кривдника в соцмережі, що обмежить його можливість повторно зв’язатись з Вами.
Чому це шкідливо?
Постраждалі від цифрового насильства можуть відчувати приниження, розчарування, гнів, стрес, що може призводити до розвитку депресії та тривожних розладів. Поширення приватної інформації без згоди особи порушує її право на приватність, що може призвести до серйозних соціальних та емоційних наслідків.
Це явище може серйозно вплинути на міжособистісні стосунки, порушуючи довіру між людьми і викликаючи глибші соціальні проблеми. Наприклад, особа, яка постраждала від кібербулінгу, може бути змушена відмовитись від участі в публічних обговореннях або припинити свою онлайн-активність. Це явище отримало назву приглушення (silencing) у цифровій сфері.
Таким чином, цифрове насильство — це не лише психологічний вплив, але й реальна загроза для фізичного благополуччя і соціальної активності людини. Це явище не обмежується лише онлайн-простором, а часто має серйозні наслідки для реального життя постраждалих.
Потрібно пам’ятати – щоб вберегтись від кібернасильства, потрібно заздалегідь подбати про свою безпеку в віртуальному просторі. Важливо бути обачними, усвідомлювати можливі ризики і активно захищати свою приватність і безпеку в цифровому середовищі.
Крім того, у випадку кібернасильства ви можете звернутись за порадою та допомогою на Урядову гарячу лінію 15-47.
Довідково
Кампанія проводиться за ініціативи Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства юстиції України спільно з Національною поліцією України, Кіберполіцією України, Координаційним центром з надання правничої допомоги за сприяння Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики, в межах «16 днів проти насильства».
За інформацією Урядового порталу