Олександр Вельбівець: Одне з головних завдань влади – захист прав та законних інтересів дітей
«Черкаський край», №27, 19 червня 2019 року
Реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, дотримання їхніх прав у системі альтернативної опіки, організація соціально- правового захисту дітей в умовах децентралізації влади – ці питання обговорили на семінарі-нараді начальників служб у справах дітей райдержадміністрацій, міських рад та об'єднаних територіальних громад в ОДА.
Як зауважив голова Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Вельбівець, лише в поєднанні повноважень усіх органів управління на місцях, зокрема профільних структур чи відповідальних спеціалістів у районних адміністраціях, міськвиконкомах, територіальних громадах, результати роботи стануть кращими.
– Нова форма організації роботи на місцях через створення об'єднаних територіальних громад, укрупнення районів, як другого етапу децентралізації, дасть гарний ефект, – переконаний Олександр Іванович, – сприятиме реалізації всіх завдань, що покладають на органи управління, зокрема й щодо захисту прав і свобод дітей. Сьогодні одне з основних завдань влади – це захист прав та законних інтересів дітей. І водночас основна мета – деінституалізація цього процесу – зміна інституційного догляду дітей на виховання дитини в родині.
І мені приємно, що в нашій області є розуміння й усвідомлення цінності такої мети. Очевидними є й результати. Адже якщо у 2005 році на Черкащині лише кожну другу посиротілу дитину влаштовували в родину, то вже у 2019 – 92% дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, живуть у сім'ях громадян, зокрема опікунів, піклувальників, у прийомних сім'ях і дитячих будинках сімейного типу.
Під час семінару Олександр Іванович також повідомив, що нині в с.Собківка на Уманщині будують малий груповий будинок, що є альтернативою інтернатному вихованню дітей.
Планують, що там уже до кінця року поселять десятеро дітей, які матимуть змогу в ньому перебувати до повноліття або ж доки не знайдеться для них родина. Умови ж у будівлі максимально наблизять до сімейних.
Зауважимо, починаючи з 2006 року, коли питанням усиновлення почали займатися служби у справах дітей, в області усиновили майже 1000 дітей. Нині на Черкащині нараховують 45 дитячих будинків сімейного типу, з них 5 протягом останніх трьох років побудували благодійники з Німеччини, а також 117 прийомних сімей, де виховують 536 статусних дітей.