На контролі – виконання обласної програми підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів

01 листопада 2019, 11:47

У межах обласної програми підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК) та сімейних фермерських господарств Черкащини в обласному бюджеті на 2019 рік передбачено два мільйони гривень для їх фінансової підтримки на умовах співфінансування.

За умовами програми, розмір обласних бюджетних коштів визначається з розрахунку не більше 70% від вартості техніки, садивного матеріалу або сільськогосподарських тварин. Частка коштів одержувачів та/або коштів співфінансування з інших місцевих бюджетів становить не менше 30%.

Днями заступник голови облдержадміністрації Віктор Карпенко і начальник Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Ігор Колодка проаналізували виконання цієї програми та погодили клопотання про виділення субвенції з обласного бюджету на 1 млн 926 тис. гривень. Цю суму отримають найкращі чотири кооперативи області, що займаються виробленням сирів, розведенням биків, скотарством.

З метою вирішення усіх процедурних питань обласні посадовці зустрілися з представниками цих сільгоспкооперативів, ознайомилися з їхніми виробничими планами та погодили фінансування їх виробничої діяльності. Кошти спочатку отримають райдержадміністрації, звідки їх перенаправлять уже безпосередньо сільськогосподарським кооперативам.
 

Зокрема, Монастирищенській райдержадміністрації спрямують для фінансової підтримки СОК «Агроселбуд» (210 тис. грн) та СОК «Бики Черкащини» (майже 721 тис. грн); Смілянській – для фінансової підтримки СОК «Сміляночка» (303 тис. грн); Звенигородській – для фінансової підтримки сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Дружба плюс» (692 тис. грн).

Усі кооперативи документально обґрунтували потребу та підтвердили свою готовність освоїти виділені їм кошти на розвиток власної справи.

Єдиний в Україні сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Бики Черкащини», який діє в селі Цибулів, у межах програми закупить обладнання загалом на понад мільйон гривень.

Розпочав унікальний для країни кооператив роботу лише 10 липня. У його старт самі підприємці, окрім грантових коштів, інвестували 5,8 млн грн. Співпрацюють з американським фондом. Нині тут відгодовують на продаж 150 молодих бичків. До кінця року планують збільшити поголів’я до 500 особин.

Загалом же у планах до 2021-2022 років напрацювати потужності у сім тисяч голів. Задля цього, каже представник кооперативу, уже зараз плідно співпрацюють з селянами, заохочуючи їх вигідними умовами з відгодівлі та продажу телят.

Майже мільйон на закупівлю обладнання спрямує кооператив з виробництва сирів «Дружба». Понад два роки він працює у селі Неморож Звенигородського району. Спеціалізується на виробництві сирів Гауда та Рікотта, масла, м’яких сирів, маскарпоне. Знані сири під торговою маркою «Familycheese». Продукція кооперативу сертифікована за європейськими стандартами. Реалізують її здебільшого у Вінницькій, Одеській областях. Нині працюють над тим, аби вийти на торговельні майданчики Черкас.

За день кооператив може перебити до тонни молока. Придбавши ж нове обладнання, каже керівник Олександр Фесенко, збільшать ці потужності до 3-4 тонн. Це сприятиме і збільшенню робочих місць у кооперативі. Тут, між тим, і навчають сироварів, які у подальшому тут працюють.

Ще один молочарський кооператив зі Смілянщини «Сміляночка» спрямує 435 тис. гривень на розвиток. Знана сирна продукція кооперативу під однойменною назвою. Придбати її можна і в мережі супермаркетів «Делікат».

Також підтримано у межах обласної програми розвитку кооперативного руху на селі придбання пресу для сої загальною вартістю 300 тис. гривень для кооперативу «Агроселбуд» Ним вироблятимуть соєвий шрот для відгодівлі свиней. Користуватимуться цією продукцією всі 18 домогосподарств, тобто понад 40 осіб, які є членами кооперативу. Він, між іншим, окрім відгодівлі тварин, допомагає членам кооперативу з оранкою й іншими польовими роботами. Необхідна техніка для цього у підприємства уже є.

– Розвиток та підтримка кооперативного руху на селі – запорука економічного зростання не тільки тих територій, де працюють ці кооперативи, а й усього регіону, – зазначив Віктор Карпенко. – Маємо сподівання, що обласна програма працюватиме й наступного року, а депутати підтримають спрямування на неї коштів з обласного бюджету. Механізм виділення та освоєння коштів – на контролі.


Виконавчий апарат обласної ради


Source URL: https://oblradack.gov.ua/na-kontroli-vikonannya-oblasnoi-programi-pidtrimki-rozvitku-silskogospodarskikh-obslugovuyuchikh