09 лютого 2017, 20:04

За словами депутатів обласної ради, процес розподілу округів та обговорення впровадження реформи, визначення подальшої долі окремих районних лікарень був фактично закритим для жителів області. Відсутність інформації про мету завдання і прогнозовані результати реформи, в свою чергу, й породжує не сприйняття її серед жителів області. Як зазначили присутні в сесійній залі, найбільша пересторога у суспільстві щодо впровадження започаткованих змін – побоювання можливого закриття лікувальних закладів, зниження рівня надання медичних послуг через недофінансування лікарень, а також непропорційний поділ області на госпітальні округи. Зокрема, за словами депутатів – представників Смілянщини, за розрахунками мав би бути створений щонайменше ще один – Смілянський – госпітальний округ.
Нагадаємо, що спочатку Кабмін планував створити на Черкащині 3 госпітальні округи – в Черкасах (куди мало ввійти і Лівобережжя), у Смілі та в Умані. Натомість обласна влада пропонувала 7 округів, але цю пропозицію в не погодили, схваливши лише створення на лівому березі Дніпра окремого Золотоніського округу. Таким чином, розмір Черкаського округу значно скоротився, і його довелося розширити за рахунок Смілянського (включно із м. Сміла), а центр сусіднього із Черкаським округу перенести у м. Звенигородка.
За словами голови обласної ради Олександра Вельбівця, цілком прагматичною є вимога депутатів про створення не менше 5 госпітальних округів. У той же час, він не підтримав критику окремих депутатів реформи загалом, які гостро протистоять здійсненню будь-яких змін у галузі.

Він також додав, що госпітальні округи створюються з метою організації мережі закладів охорони здоров’я у такий спосіб, що дасть змогу забезпечити: гарантований своєчасний доступ населенню до послуг вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги належної якості; ефективне використання бюджетних коштів, що спрямовуються на забезпечення фінансування вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги та створення управлінської і фінансової автономії у галузі, що буде реалізовано через Раду госпітальних округів.
На підтримку впровадження реформи виступили й фахівці в галузі, медичні працівники. Зокрема, за словами головного лікаря Жашківської центральної районної лікарні Ігоря Мельника, створення госпітальних округів потрібне перш за все, щоб зберегти в області кращі медичні кадри й не дозволити лікарям втратити фаховий рівень, забезпечивши населення послугами спеціалістів вузького профілю, які постійно практикують і підвищують власну професійну майстерність.
– Згідно із законодавством громадянин має право на вибір медичного закладу і лікаря, який буде його лікувати. І неправильно стверджувати, що кошти будуть розраховуватися – як тут у залі звучало – на 7 округів. Субвенція буде розподілятись пропорційно до кількості населення. І чим оптимальнішою буде кількість госпітальних округів, тим більшим буде ресурс й ефективнішими наші можливості. Ми зможемо спрямувати ці гроші туди, де вони найбільше потрібні. Крім того, в лікарнях першого рівня надання медичних послуг залишиться вся наявна база, що є в наявності там на сьогодні. А от вторинний рівень буде вузько направлений надавати профільні послуги вищого рівня складності та за наявності кращого обладнання. Як лікар вважаю, що не доцільно на сьогодні утримувати наявну мережу медичних закладів в області, що не забезпечує потреб її мешканців у повній мірі, – зауважив депутат обласної ради.