30 червня 2017, 18:48

На початку кожний учасник отримав необхідні для дискусії та подальшого вивчення методичні матеріали бібліотеки Всеукраїнської екологічної ліги, в тому числі науково-популярні журнали «Екологічний вісник» за січень-лютий і березень-квітень 2017 року, різні тематичні буклети тощо.

У роботі круглого столу взяв участь заступник голови обласної ради Вадим Гайович. У вступному слові він, зокрема, зазначив, що винесені для розгляду і обговорення питання є актуальними і потребують об’єднання зусиль влади і громадськості, та інших зацікавлених організацій і структур для їх вирішення.
В контексті цієї зустрічі він проінформував, що в Черкаській області, як і в інших регіонах країни, також є низка проблем з охороною навколишнього середовища, однак багато і робиться для поліпшення екологічної ситуації. Наприклад, депутати обласної ради, працюючи в цьому напрямку, прийняли у 2016 році кілька обласних цільових програм екологічного спрямування, зокрема: програма охорони навколишнього природного середовища на 2016 – 2020 роки та програма вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них на 2016-2018 роки.

У розробці цих програм, інших нормативних актів активну участь брали представники екологічних служб області. Вони є постійними учасниками сесій обласної ради, завжди залучаються до засідань постійних профільних комісій, інших заходів, що проводить влада. В цілому це дає можливість разом оперативно вирішувати будь-які питання, що стосуються цієї сфери діяльності.
Вадим Юрійович зауважив, що посадовці з увагою поставляться до досвіду інших регіонів, пошуку нових шляхів вирішення екологічних проблем. Тому вважає, що проведення круглого столу, в якому участь беруть і практики, і науковці, принесе очікуваний результат, а отримані знання будуть застосовані в подальшій роботі.

Відкриваючи роботу, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко повідомила, що цьогоріч їхня організація відмічає двадцятиріччя своєї діяльності і круглі столи з такої гострої та актуальної тематики проводяться в кожній області. Їм передують екологічні тижні, в ході яких детально вивчаються проблеми, пов’язані з охороною навколишнього середовища, інші процеси, що так чи інакше мають екологічні наслідки.
Вона також зазначила, що екологічна складова нині інтегрується та проникає в усі сфери життя, тому світова спільнота на сьогодні не поділяє їх на економічні, соціальні та, окремо, екологічні. Вони взаємопов’язані, тому і боротися з наслідками слід разом – і владі через прийняття програм чи розпоряджень, і громадськості, – контролюючи їх виконання.

Про екологічну ситуацію на Черкащині, проблеми та перспективи їх вирішення розповіла присутнім начальник управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Олена Звягінцева. Естафету прийняла начальник відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Черкаській області Валентина Тарабукіна, яка виступила з аналізом стану водних ресурсів Черкащини, а завідувач лабораторії Черкаського регіонального управління водних ресурсів Тетяна Петренко зосередила увагу на діяльності основних підприємств-забруднювачів області.

Програмою форуму було передбачено виступи та обмін досвідом науковців. Так, зокрема, доктор наук з державного управління, головний консультант проекту ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій в муніципальному секторі в Україні» Олександр Ігнатенко розповів про перспективи розвитку біоенергетики в Черкаській області, а кандидат географічних наук, молодший науковий співробітник відділу фітоекології Державної установи «Інститут еволюційної екології НАН України» Сергій Конякін зосередив увагу присутніх на факторах ефективності територіальної охорони природи Черкащини – створення природних заповідників тощо.
Учасники круглого столу на завершення роботи підготували і прийняли відповідну резолюцію, в якій врахували зауваження і пропозиції, що будуть направлені у відповідні органи для реагування.