18 вересня 2017, 18:16

Зібрання жіночих прикрас Юрія Коваленка є найбільшим в Україні. Його колекція, яку він збирає з 60-тих років минулого століття, налічує більше півтисячі дукачів різного часу походження. Він власник деяких екземплярів, що їх не знайдеш в жодній із інших колекцій світу. Та й за кількістю цій колекції немає рівних. В Ермітажі, наприклад, зберігається лише 200 дукачів.
Юрій Коваленко – відомий в країні та за її межами знавець ювелірних прикрас, що ними прикрашали себе жінки сивої минувшини. Він не лише збирає та відновлює старовинні вироби, а й власноруч реконструює їх зі світлин та малюнків.

Поступово дукачі не на жарт захопили чоловіка. Та так, що їм він і нині віддає весь свій вільний час — прискіпливо реставрує та доводить до майже нового первісного вигляду екземпляри, які за щасливих обставин потрапили до рук колекціонера.
— Дукач (від назви західноєвропейської монети „дукат”) був святковою прикрасою українського жіноцтва, — розповідає Юрій Григорович. — Дукачі носили на грудях під самою шиєю. Разом із коралями, (за які можна було купити у хату і корову), елегантними ланцюжками з емаллю, сережками-калачиками, віночком зі стрічками дукач створював образ краси та гармонії. Дукачі бували з „бантами” і на підвісках. „Бантом” називали велику карбовану брошку, до якої безпосередньо або за допомогою ланцюжків кріпився власне дукач. У 18-19 ст. зображення на дукачах карбувалося окремо для кожного боку, а потім з’єднувалося докупи. У кінці 19-поч.20 ст. в якості дукачів почали використовуватися великі срібні монети, які оздоблювали „пружинкою” та плетеним шнурочком. „Бант” прикрашали скельцями, які імітували коштовне каміння, розетками з різнокольорового бісеру або частинами намистин. На дукачах 20-30 років 20 ст. з Полтавщини можна зустріти зображення серпа й молота, п’ятикутної зірки – мода на дукачі залишалася, але час диктував свої правила. Через прикрасу, скажімо, з царем Миколою чи Богоматір’ю комсомолка могла запросто „загриміти” далеко і надовго. Тому й замовляли сільським ювелірам дукачі з радянських монет. Є дукачі з символами України, тризубами Їх носили за радянської влади на Західній Україні. Ховали під сорочками, бо боялись переслідувань.
В експозиції Юрія Коваленка є що роздивлятись годинами. Тут географічно представлені дукачі від Західної України до Слобожанщини. А у вимірі часу є прикраси часів Київської Русі, а також з рідкісними монетами часів війни 1812 року.