Вадим Гайович взяв участь в науково-практичній конференції «Великий терор 1937-1938 років»

02 листопада 2017, 18:42
Вадим Гайович взяв участь в науково-практичній конференції «Великий терор 1937-1938 років» 2 листопада 2017 року у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького провели науково-практичну конференцію «Великий терор 1937-1938 років».

Участь в її роботі взяв заступник голови обласної ради Вадим Гайович.

Захід приурочено до 80-х роковин трагедії. Розпочався він із поминальної молитви, яку прочитав настоятель Церкви Святих Рівноапостольних Кирила і Мефодія УПЦ КП отець Володимир, та з хвилини мовчання на знак вшанування пам’яті усіх загиблих у часи великого терору.

До ініціативи організаторів заходу — навчально-наукового Інституту історії і філософії ЧНУ активно долучилися облдержадміністрація та обласна рада, обласна організація Національної спілки письменників України, осередок Наукового товариства Шевченка в м. Черкаси, центр гендерних досліджень, гості з навчальних закладів Черкаської та інших областей. Окрім того, участь у науковій конференції взяли вчителі шкіл м.Черкаси та області.

Вадим Гайович взяв участь в науково-практичній конференції «Великий терор 1937-1938 років» Відкрила конференцію та привітала її учасників проректор з виховної роботи та іміджевої діяльності ЧНУ Галина Гаврилюк, наголосивши, що події 1937–1938 років є трагічними, кривавими і ми маємо їх пам’ятати та належно вшановувати пам\'ять про тих, хто постраждав від сталінських репресій.

Заступник голови обласної ради Вадим Гайович, вітаючи учасників конференції, сказав: «Пласт історії, який ми маємо сьогодні підняти і обговорити, стосується не просто сотні тисяч співвітчизників, не просто мільйонів життів, а долі всієї української нації. Немає конкретної дати початку репресій чи голодоморів, що фактично переросли в терор. Та історії, яка десятки літ приховувала ці ганебні події, добре відомі наслідки цього геноциду. Тільки на Черкащині так званими «трійками» було засуджено до розстрілу понад 30 тисяч наших земляків та понад 60 тисяч вислано у табори та на заслання».

Вадим Гайович взяв участь в науково-практичній конференції «Великий терор 1937-1938 років» – Відновлення правди про політичні репресії і гідне вшанування тих, хто зазнав утисків від тоталітарного режиму, – не просто вимога часу. Це символічний знак, що наша душа живе, що наше життя незнищенне! – підкреслив Вадим Гайович і додав: – За свободу, нашу незалежність заплачено мільйонами життів. Завдання нинішнього покоління – збудувати нашу Україну такою, як про неї мріяли наші предки. Особливо це важливо нині, коли наші східні сусіди мріють про відновлення тоталітарної імперії.

Науково-практична конференція була надзвичайно насичена. Організатори провели секційні засідання, під час яких учасники презентували доповіді на різні теми, зокрема про тогочасне керівництво УРСР у лабетах великого терору. Присутні дізнались про репресивну політику щодо кооперативної громадськості 1920-1930 років тощо.

Вадим Гайович взяв участь в науково-практичній конференції «Великий терор 1937-1938 років» У висвітленні та обговоренні важливої теми активну участь взяли науковці. Так, директор навчально-наукового Інституту історії і філософії Наталія Земзюліна акцентувала увагу, що сьогоднішнє засідання допоможе багатьом зрозуміти всю трагічність масового терору, який ще називають «великою чисткою».

–Сьогодні ми спробуємо знайти відповіді на основні запитання: кому ці події були потрібні? хто це робив? які причини? які методи і засоби використовувались? І це дуже важливі питання, адже наше минуле і наше майбутнє нерозривно пов’язані, – підкреслила Наталія Зезюліна.

Вадим Гайович взяв участь в науково-практичній конференції «Великий терор 1937-1938 років» Цікавою та наочною була інформація директора Державного архіву Черкаської області Тетяни Клименко, яку вона підтверджувала документами з архіву.

Завідувач кафедри історії України національного університету ім. Богдана Хмельницького Віталій Масненко наголосив: «Великий сегмент історії спотворено, тому ми повинні формувати адекватну історичну пам\'ять. На таких конференціях ми обговорюємо, оприлюднюємо інформацію, яка раніше була засекречена. Таким чином ми доносимо це до людей, щоб вони знали правду і пам’ятали про трагічні події».

За результатами конференції прийнято рішення видати окремий електронний науковий збірник з усіма доповідями, тезами та повідомленнями учасників науково-практичної конференції «Великий терор 1937–1938 років».