08 грудня 2010, 16:40
День місцевого самоврядування, який відзначатимемо 7 грудня, – хороша нагода для того, щоб проаналізувати його стан і перспективи. Вперше склад місцевих рад обирався за змішаною системою: за партійними списками та в одномандатних мажоритарних округах.
Депутатський корпус області об’єднує 9591 народного обранця від 36 політичних партій. Переконлива більшість, а відтак і відповідальність, за підсумками виборів до місцевих рад Черкащини належить Партії регіонів – 3027 депутати, друге місце має ВО «Батьківщина» – 753 депутати, на третьому Народна партія – 361 депутат. До складу обласної ради увійшли представники Партії регіонів (56 депутатів), ВО «Батьківщина» (21), Народної партії (12), «Фронту змін»(5), Комуністичної партії України (4), «Нової політики (3) та по одному депутату від «Сильної України», «Партії вільних демократів» та «Нашої України». Мені, як члену Партії регіонів, депутати доручили очолити депутатський корпус обласної ради, мій перший заступник Анатолій Рибак також представляє нашу політичну силу. Іншим моїм заступником обрано представника Народної партії Василя Касяна.
Та й більшість голів районних рад – 18 із 20 є членами Партії регіонів. Перемогу на виборах здобули й міські голови міст обласного значення – Умані, Сміли, Канева та Ватутіного. В усіх радах маємо потужне фракційне представництво Партії регіонів.
Так трапилося, що невдовзі після виборів до місцевих рад Україна відзначає День місцевого самоврядування. Оцінюючи важливість його подальшого розвитку в нашій країні, Президент України Віктор Янукович назвав одним із найважливіших напрямків роботи кардинальну перебудову відносин держави і місцевого самоврядування. Сьогодні, за його словами, основне завдання органів місцевого самоврядування – це динамічний соціально-економічний розвиток регіонів відповідно до їх специфіки і потреб. Для цього система органів місцевого самоврядування має стати фінансово сильною і деполітизованою.
Так, з метою посилення співпраці структур різних рівнів влади у вирішенні найбільш гострих питань державної регіональної політики, Указом Президента України було утворено Раду регіонів з узгодження діяльності загальнодержавних і регіональних органів та місцевого самоврядування. Той факт, що її особисто очолює Глава держави, значно підвищує авторитет та значення ухвалених рішень цього органу.
І першим кроком до цього, у т.ч. й на Черкащині, став перегляд системи формування місцевих рад, підсумком якого й стали місцеві вибори. Саме їх результати на сьогодні дають неоціненну можливість вирішувати найнагальніші питання розвитку Черкащини за умов взаємодії органів місцевого самоврядування з місцевою виконавчою владою, із залученням дієздатних територіальних громад і широких кіл громадськості, при підтримці органів державної влади.
Не можна не погодитися з Президентом нашої держави Віктором Януковичем, який, коментуючи підсумок нещодавніх виборів до місцевих рад, закликав обраних посадовців – від депутатів парламенту до представників місцевих рад відкинути непорозуміння, відкласти вузькопартійні інтереси та зосередитися на спільній роботі в ім’я народу України.
І мені сьогодні приємно відзначити, що новообраному депутатському корпусу Черкащини імпонує така позиція. В стислі терміни в області було проведено організаційні сесії обласної, міських, районних, селищних та сільських рад, обрано керівний склад органів місцевого самоврядування, сформовано їх виконавчі структури.
Нам немає коли марнувати час, адже реформування потребують практично всі сфери суспільного життя. Вже безпосередньо від нас із вами залежить наскільки ефективно ми працюватимемо на поліпшення добробуту черкащан. Позитивно, що за короткий час вдалося налагодити ефективні стосунки між обласною радою та облдержадміністрацією, райрадами та райдержадміністраціями. Нам нічого ділити між гілками влади окрім відповідальності перед нашими земляками.
А життя ставить перед нами безліч завдань. Та ми вміємо і знаємо як їх вирішувати. Підкреслю, що головні із них визначені в стратегічній обласній програмі подальшого розвитку нашого краю «Будуємо нову Черкащину» на 2011-2015 роки, проект якої було ініційовано головою облдержадміністрації, лідером обласної партійної організації Партії регіонів, Героєм України Сергієм Тулубом. Документ, розроблений облдержадміністрацією з урахуванням та узагальненням понад тисячі пропозицій жителів Черкащини, було розглянуто на сесії обласної ради 3 грудня. Після доопрацювання й внесення змін Програму буде прийнято на наступному сесійному засіданні.
Ця програма є першим реальним кроком для вирішення найгостріших проблем, які роками накопичувалися в області, й колишня влада ніяк не могла приступити до їх вирішення. Це не просто документ, а чіткий план дій, так би мовити, дороговказ, який містить в собі конкретні шляхи виходу з кризи, реального покращення життя черкащан.
Першочерговими завданнями визначено суто економічний блок питань – впровадження інноваційної політики, вирішення проблеми зайнятості населення та оплати праці, відновлення й нарощування виробництва сільгосппродукції, її переробки, покращення умов реалізації вироблених продуктів у торгівельних мережах, увага до розвитку тваринництва, підтримка українського села тощо. Проте, це не означає, що роблячи ставку на відродження економічного потенціалу Черкащини, влада приділятиме менше уваги вирішенню гуманітарних та соціальних питань.
Те, що ми, як представники Партії регіонів, отримали в обласній та місцевих радах більшість, і що наші дії підтримують представники майже всіх політичних сил області, окрім кількох опозиційних, накладає і на депутатський корпус Черкащини, і на керівництво області, міст та районів ще більшу відповідальність.
Хочу сказати, що, незважаючи на економічно складний рік, долаючи наслідки недолугого керування попередньої влади, в області є всі підстави сподіватися, і це підтверджують прогнозні показники соціально-економічного розвитку, що завдання з наповнення дохідної частини обласного бюджету 2010 року будуть виконані.
Тож ми маємо добрий старт і необхідну базу для подальшої розбудови краю державотворця Богдана Хмельницького та Великого Кобзаря Тараса Шевченка.
У народі кажуть – та країна немає майбутнього, в якій не ведеться будівництво. Це стосується й окремих регіонів. На Черкащині уже в І кварталі 2011 року буде завершено першу чергу обласної дитячої лікарні – закладу європейського рівня на 300 місць та поліклініки на 240 відвідувань на добу. Ставиться завдання щодо відновлення роботи аеропорту та річкового порту у місті Черкаси, приведення технічного стану доріг до належного рівня, капітального ремонту та реконструкції з розширенням дамби і мосту через р. Дніпро на ділянці Черкаси – Чапаївка, проектування та будівництво швидкісної автомагістралі Київ – Дніпропетровськ по правому берегу Дніпра через м. Черкаси, сміттєпереробного заводу (до 2013 року) у місті Черкаси.
Під постійним депутатським контролем знаходитиметься виконання обласної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2010-2014 роки. На часі – розробка та реалізація державної екологічної програми «Чистий Дніпро», комплексної програми «Село Черкащини 2020», газифікація 260 сіл області, забезпечення сільських шкіл шкільними автобусами, доступним житлом сільських працівників медицини та освіти, вирішення ряду екологічних проблем та багато інших питань.
Ще більше уваги буде приділено завершенню реконструкції та впорядкуванню об’єктів Шевченківського національного заповідника у Каневі (150-річчя перепоховання праху Т.Г. Шевченка ми відзначатимемо у 2011 році). У рамках підготовки до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря, розпочнеться великий комплекс робіт на об’єктах національного заповідника «Батьківщина Шевченка» у селах Моринці, Шевченкове та Будище Звенигородського району. Буде завершено реконструкцію об’єктів Чигиринського національного заповідника – резиденції Б. Хмельницького, замчища у с. Суботів Чигиринського району. Поза увагою влади не залишиться й питання створення умов для організації паломництва брацлавських хасидів до м. Умань.
І це, так би мовити, найкрупніші проекти. Проте буде реалізовано й понад сотню проектів в житлово-комунальному господарстві, транспортній інфраструктурі, галузях освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту.
Ми дбатимемо не лише про потужний розвиток економічної сфери Черкащини, а й про людей. Скажімо, на утриманні обласної ради знаходяться 23 інтернатних заклади для дітей, яким бракує батьківської опіки та догляду. Звісно, хотілося б, щоб кожна дитина мала рідну домівку, але реалії життя складніші. За останні роки в цих закладах було значно поліпшено матеріально-технічну базу, харчування та проживання підопічних, а також умови роботи – педагогічного колективу й обслуговуючого персоналу. Переконаний, що такий досвід необхідно берегти і примножувати.
Наприкінці грудня плануємо проведення третьої сесії обласної ради, на розгляд якої буде внесено проекти обласного бюджету та Програми соціального-економічно розвитку Черкащини на 2011 рік.
Тож попереду в нас не тільки нові грандіозні плани, а й реальне бачення їх виконання. Звісно, задля їх втілення бюджетних коштів не вистачить, тому ініціюватимемо залучення позабюджетних коштів, як це робиться, наприклад, в умовах реалізації Програми ЄС/ПРООН, до речі, її дію продовжено й на наступний рік.
Користуючись нагодою, хочу висловити найщиріші привітання від президії обласної ради усьому депутатському корпусу Черкащини, всім черкащанам з нагоди Дня місцевого самоврядування. Щиро дякую кожному жителю краю за небайдужу громадянську позицію, їх вклад у зміцнення місцевих громад області. Переконаний, що спільними зусиллями нам вдасться реалізувати наші плани та задуми.
Голова обласної ради
«Черкаський край», №97, 8 грудня 2010 року
Депутатський корпус області об’єднує 9591 народного обранця від 36 політичних партій. Переконлива більшість, а відтак і відповідальність, за підсумками виборів до місцевих рад Черкащини належить Партії регіонів – 3027 депутати, друге місце має ВО «Батьківщина» – 753 депутати, на третьому Народна партія – 361 депутат. До складу обласної ради увійшли представники Партії регіонів (56 депутатів), ВО «Батьківщина» (21), Народної партії (12), «Фронту змін»(5), Комуністичної партії України (4), «Нової політики (3) та по одному депутату від «Сильної України», «Партії вільних демократів» та «Нашої України». Мені, як члену Партії регіонів, депутати доручили очолити депутатський корпус обласної ради, мій перший заступник Анатолій Рибак також представляє нашу політичну силу. Іншим моїм заступником обрано представника Народної партії Василя Касяна.
Та й більшість голів районних рад – 18 із 20 є членами Партії регіонів. Перемогу на виборах здобули й міські голови міст обласного значення – Умані, Сміли, Канева та Ватутіного. В усіх радах маємо потужне фракційне представництво Партії регіонів.
Так трапилося, що невдовзі після виборів до місцевих рад Україна відзначає День місцевого самоврядування. Оцінюючи важливість його подальшого розвитку в нашій країні, Президент України Віктор Янукович назвав одним із найважливіших напрямків роботи кардинальну перебудову відносин держави і місцевого самоврядування. Сьогодні, за його словами, основне завдання органів місцевого самоврядування – це динамічний соціально-економічний розвиток регіонів відповідно до їх специфіки і потреб. Для цього система органів місцевого самоврядування має стати фінансово сильною і деполітизованою.
Так, з метою посилення співпраці структур різних рівнів влади у вирішенні найбільш гострих питань державної регіональної політики, Указом Президента України було утворено Раду регіонів з узгодження діяльності загальнодержавних і регіональних органів та місцевого самоврядування. Той факт, що її особисто очолює Глава держави, значно підвищує авторитет та значення ухвалених рішень цього органу.
І першим кроком до цього, у т.ч. й на Черкащині, став перегляд системи формування місцевих рад, підсумком якого й стали місцеві вибори. Саме їх результати на сьогодні дають неоціненну можливість вирішувати найнагальніші питання розвитку Черкащини за умов взаємодії органів місцевого самоврядування з місцевою виконавчою владою, із залученням дієздатних територіальних громад і широких кіл громадськості, при підтримці органів державної влади.
Не можна не погодитися з Президентом нашої держави Віктором Януковичем, який, коментуючи підсумок нещодавніх виборів до місцевих рад, закликав обраних посадовців – від депутатів парламенту до представників місцевих рад відкинути непорозуміння, відкласти вузькопартійні інтереси та зосередитися на спільній роботі в ім’я народу України.
І мені сьогодні приємно відзначити, що новообраному депутатському корпусу Черкащини імпонує така позиція. В стислі терміни в області було проведено організаційні сесії обласної, міських, районних, селищних та сільських рад, обрано керівний склад органів місцевого самоврядування, сформовано їх виконавчі структури.
Нам немає коли марнувати час, адже реформування потребують практично всі сфери суспільного життя. Вже безпосередньо від нас із вами залежить наскільки ефективно ми працюватимемо на поліпшення добробуту черкащан. Позитивно, що за короткий час вдалося налагодити ефективні стосунки між обласною радою та облдержадміністрацією, райрадами та райдержадміністраціями. Нам нічого ділити між гілками влади окрім відповідальності перед нашими земляками.
А життя ставить перед нами безліч завдань. Та ми вміємо і знаємо як їх вирішувати. Підкреслю, що головні із них визначені в стратегічній обласній програмі подальшого розвитку нашого краю «Будуємо нову Черкащину» на 2011-2015 роки, проект якої було ініційовано головою облдержадміністрації, лідером обласної партійної організації Партії регіонів, Героєм України Сергієм Тулубом. Документ, розроблений облдержадміністрацією з урахуванням та узагальненням понад тисячі пропозицій жителів Черкащини, було розглянуто на сесії обласної ради 3 грудня. Після доопрацювання й внесення змін Програму буде прийнято на наступному сесійному засіданні.
Ця програма є першим реальним кроком для вирішення найгостріших проблем, які роками накопичувалися в області, й колишня влада ніяк не могла приступити до їх вирішення. Це не просто документ, а чіткий план дій, так би мовити, дороговказ, який містить в собі конкретні шляхи виходу з кризи, реального покращення життя черкащан.
Першочерговими завданнями визначено суто економічний блок питань – впровадження інноваційної політики, вирішення проблеми зайнятості населення та оплати праці, відновлення й нарощування виробництва сільгосппродукції, її переробки, покращення умов реалізації вироблених продуктів у торгівельних мережах, увага до розвитку тваринництва, підтримка українського села тощо. Проте, це не означає, що роблячи ставку на відродження економічного потенціалу Черкащини, влада приділятиме менше уваги вирішенню гуманітарних та соціальних питань.
Те, що ми, як представники Партії регіонів, отримали в обласній та місцевих радах більшість, і що наші дії підтримують представники майже всіх політичних сил області, окрім кількох опозиційних, накладає і на депутатський корпус Черкащини, і на керівництво області, міст та районів ще більшу відповідальність.
Хочу сказати, що, незважаючи на економічно складний рік, долаючи наслідки недолугого керування попередньої влади, в області є всі підстави сподіватися, і це підтверджують прогнозні показники соціально-економічного розвитку, що завдання з наповнення дохідної частини обласного бюджету 2010 року будуть виконані.
Тож ми маємо добрий старт і необхідну базу для подальшої розбудови краю державотворця Богдана Хмельницького та Великого Кобзаря Тараса Шевченка.
У народі кажуть – та країна немає майбутнього, в якій не ведеться будівництво. Це стосується й окремих регіонів. На Черкащині уже в І кварталі 2011 року буде завершено першу чергу обласної дитячої лікарні – закладу європейського рівня на 300 місць та поліклініки на 240 відвідувань на добу. Ставиться завдання щодо відновлення роботи аеропорту та річкового порту у місті Черкаси, приведення технічного стану доріг до належного рівня, капітального ремонту та реконструкції з розширенням дамби і мосту через р. Дніпро на ділянці Черкаси – Чапаївка, проектування та будівництво швидкісної автомагістралі Київ – Дніпропетровськ по правому берегу Дніпра через м. Черкаси, сміттєпереробного заводу (до 2013 року) у місті Черкаси.
Під постійним депутатським контролем знаходитиметься виконання обласної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2010-2014 роки. На часі – розробка та реалізація державної екологічної програми «Чистий Дніпро», комплексної програми «Село Черкащини 2020», газифікація 260 сіл області, забезпечення сільських шкіл шкільними автобусами, доступним житлом сільських працівників медицини та освіти, вирішення ряду екологічних проблем та багато інших питань.
Ще більше уваги буде приділено завершенню реконструкції та впорядкуванню об’єктів Шевченківського національного заповідника у Каневі (150-річчя перепоховання праху Т.Г. Шевченка ми відзначатимемо у 2011 році). У рамках підготовки до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря, розпочнеться великий комплекс робіт на об’єктах національного заповідника «Батьківщина Шевченка» у селах Моринці, Шевченкове та Будище Звенигородського району. Буде завершено реконструкцію об’єктів Чигиринського національного заповідника – резиденції Б. Хмельницького, замчища у с. Суботів Чигиринського району. Поза увагою влади не залишиться й питання створення умов для організації паломництва брацлавських хасидів до м. Умань.
І це, так би мовити, найкрупніші проекти. Проте буде реалізовано й понад сотню проектів в житлово-комунальному господарстві, транспортній інфраструктурі, галузях освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту.
Ми дбатимемо не лише про потужний розвиток економічної сфери Черкащини, а й про людей. Скажімо, на утриманні обласної ради знаходяться 23 інтернатних заклади для дітей, яким бракує батьківської опіки та догляду. Звісно, хотілося б, щоб кожна дитина мала рідну домівку, але реалії життя складніші. За останні роки в цих закладах було значно поліпшено матеріально-технічну базу, харчування та проживання підопічних, а також умови роботи – педагогічного колективу й обслуговуючого персоналу. Переконаний, що такий досвід необхідно берегти і примножувати.
Наприкінці грудня плануємо проведення третьої сесії обласної ради, на розгляд якої буде внесено проекти обласного бюджету та Програми соціального-економічно розвитку Черкащини на 2011 рік.
Тож попереду в нас не тільки нові грандіозні плани, а й реальне бачення їх виконання. Звісно, задля їх втілення бюджетних коштів не вистачить, тому ініціюватимемо залучення позабюджетних коштів, як це робиться, наприклад, в умовах реалізації Програми ЄС/ПРООН, до речі, її дію продовжено й на наступний рік.
Користуючись нагодою, хочу висловити найщиріші привітання від президії обласної ради усьому депутатському корпусу Черкащини, всім черкащанам з нагоди Дня місцевого самоврядування. Щиро дякую кожному жителю краю за небайдужу громадянську позицію, їх вклад у зміцнення місцевих громад області. Переконаний, що спільними зусиллями нам вдасться реалізувати наші плани та задуми.
Голова обласної ради
«Черкаський край», №97, 8 грудня 2010 року