Василь Касян: «Обласна влада й надалі залучатиме інвестиційні кошти для розвитку сіл»

12 лютого 2013, 19:43
«Нова доба», №11, 12 лютого 2013 року

Як відомо, з 2011 року на Черкащині діє обласна цільова програма «Впровадження в Черкаській області проекту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та Європейського Союзу (ЄС) «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду фаза – ІІ» на 2011-2014 роки», яку було затверджено рішенням сесії обласної ради. Про хід реалізації заходів програми говоримо з заступником голови обласної ради Василем Касяном, який курує цей напрямок.

– Василю Петровичу, розкажіть, будь ласка, за якими напрямками діє програма.

– В рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду, фаза – ІІ» реалізується 3 компоненти. Перший – це відновлення комунальної інфраструктури. Стартував він ще у 4 кварталі 2011 року і продовжувався протягом усього минулого року. Учасниками компоненту шляхом конкурсного відбору стали 9 районів області: Звенигородський, Лисянський, Маньківський, Христинівський, Шполянський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський, Смілянський, Уманський, де реалізується 39 мікропроектів громад на загальну суму 5 млн. 908 тис. грн. Нагадаю, що фінансування відбувається на наступних умовах: 50% від вартості проекту – кошти ЄС/ПРООН (але не більше 10 тис. доларів США), 5% – кошти громади і 45% – це кошти бюджетів різних рівнів, 10% з яких кошти обласного бюджету. Ці проекти спрямовані на відновлення та реконструкцію вуличного освітлення, заміну вікон, дверей, дахів, утеплення стін у навчально-виховних комплексах, ремонт та закупівлю обладнання для ФАПів та амбулаторій, ремонт та будівництво водогонів, ремонт систем опалення тощо.

– Відомо й про новий компонент – з реплікації досвіду, тобто запозичення його.

– Так, на початку минулого року наша область отримала таку можливість. Учасниками нового напрямку проекту з перейняття досвіду стали 4 райони області – Тальнівський, Городищенський, Драбівський та Жашківський, де реалізується 16 мікропроектів громад на загальну суму 1 млн. 664 тис. грн., по 4 у кожному районі. Тут умови співфінансування наступні: 20% (але не більше 2 600 дол. США) – кошти ЄС/ПРООН, 75% – бюджети усіх рівнів (обласний 10% від 75%, тобто 7,5% від загальної вартості проекту), 5% – кошти громади.

– Чим ще може похвалитися Черкащина в рамках виконання цієї інвестиційної програми?

– 2012 року ми також виграли грант в рамках проекту щодо реалізації компоненту з інноваційного енергозбереження. Його учасники – Драбівщина, Звенигородщина та Смілянщина. У кожному з відібраних районів буде реалізовано по два мікропроекти на умовах 70/50, де 70% (але не більше 20000 дол. США) – кошти ЄС/ПРООН, 25% – бюджети усіх рівнів та 5% – кошти громади. Вартість одного мікропроекту складає 230 тис. грн.

До того ж, саме в цих трьох районах розпочалася робота щодо реалізації у громадах мікропроектів з інноваційного енергозбереження. Так, вже зроблено відбір громад, які відповідають критеріям учасників, заявки відібраних громад районів пройшли експертизу та схвалені Центральним офісом Проекту. Також проведено семінар для представників відібраних громад та координаторів щодо технічного оформлення мікропроектних пропозицій.

Окрім цього, область у другому півріччі 2012 року отримала грант на реалізацію компоненту з економічного розвитку, а саме – створення багатофункціональних сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. По одному такому мікропроекту буде здійснено у Звенигородському та Жашківському районах.

– Обсяг роботи вражає, а хто допомагає реалізовувати ці плани?

– Справді, роботи вистачає, але це дуже перспективний напрямок співпраці і ми будемо й надалі використовувати такі шанси.

А щодо «помічників», то зауважу, що в 13 районах області, які є учасниками проекту, створено та функціонують відповідні ресурсні центри розвитку громад, які допомагають не лише реалізовувати цей проект, а й залучати інші інвестиційні кошти та шукати шляхи покращення життя на селі.

До речі, торік ресурсні центри Драбівського, Уманського, Смілянського і Маньківського районів в рамках Проекту виграли грант на придбання техніки й меблів для своїх ресурсних центрів у розмірі 8 тисяч гривень кожний.

Якщо ж підсумувати, то загалом зараз на Черкащині, в ході другої фази проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», реалізується 55 мікропроектів громад у 13 районах області на суму 7 млн. 146 тис. грн. З обласного бюджету виділено 384 тис. 800 грн. Процес виконання основних компонентів йде до завершення, і всі мікропроекти будуть повністю реалізовані у заплановані строки.