7 січня 1954 року на карті України зʼявилася Черкаська область. Її утворили внаслідок розукрупнення Київської області, яка тоді займала площу понад 40 тис. кв км, а відстань між найвіддаленішими районами сягала 200, а іноді 325 км.
Тож, до складу новоутвореної Черкаської області увійшли 20 південних районів Київщини, 6 районів Полтавської області, 2 – Кіровоградської і одного – Вінницької області.
Першу обласну раду утворили того ж року у квітні. До неї увійшли й ті депутати, які представляли райони, що стали частиною новоутвореної області.
Завідувачка сектору новітньої історії краю краєзнавчого музею Ірина Мірошник розповіла кілька фактів про нашу область, які вирізняють її з-поміж інших.
Єдиний в Європі буддійський храм
Черкащина – не лише «земля Богдана і Тараса», а й один з європейських центів буддизму. Після відновлення незалежності в обласному центрі було відкрито храм «Білий Лотос», що підкреслює відкритість черкащан та толерантність до представників інших віросповідань та конфесій.
Підсніжники в центрі України
В національний природному парку «Холодний Яр» на Черкащині щовесни розквітають галявини підсніжника складчастого – рідкісного виду, що не характерний для рівнинної території.
Хор, що прославляв Черкащину далеко за межами регіону і продовжує це робити
Після утворення Черкаської обл. відкрито низку закладів культури, в тому числі Черкаську обласну філармонію. На базі філармонії 1957 р. було засновано Черкаський хор, що неодноразово ставав призером та переможцем вокальних конкурсів.
Новаторство транспортного сполучення
1961 р. в Черкасах було реалізовано унікальний для свого часу проект комплексу залізничного та автовокзалу, об’єднаних однією площею, що значно спрощувало подорожі. Пізніше його копії будували в інших містах.
Найдовша дамба в Україні
Поблизу Черкас розташована найдовша дамба в нашій країні, що з’єднує правий та лівий береги Кременчуцького водосховища, наповненого 1961 р.