Монументальність витинанки Миколи Теліженка

17 березня 2021, 10:48

З нагоди 70-річного ювілею від дня народження в обласному краєзнавчому музеї відкрито персональну виставку відомого українського скульптора, художника-монументаліста, графіка, Заслуженого художника України Миколи Матвійовича Теліженка. Народився митець 16 березня 1951 року в місті Звенигородка на Черкащині.

Особливою сторінкою його творчості є ВИТИНАНКА. Саме з цього виду мистецтва він здійснив справжній прорив, піднявши його від хатнього рукомесла до образотворчої монументальності. Він став визнаним майстром модерної української витинанки.

Фаховий митець чудово володіє тонкощами композиції, ритму, символіки, маючи розвинену фантазію, створює в техніці витинанки серії полотен, в яких вирішує складні історичні теми: «Холодний Яр», «Велесові перевесла», «Трипільські ритми», «Листи з Майдану» та інші.

Першим серед колег-митців він відобразив найгарячіші події: Революції Гідності («Майдан у вогні», «Пієта на Грушевського», «Різдво на Майдані»), а також війни на Донбасі («Кіборги», «Туга за Ілловайськом»).

Його роботи можна назвати графічною витинанкою, або ж, навпаки – вирізною графікою.  А ще, цитуючи мистецтвознавця Григорія Міщенка, є «сакральним проявом душі і серця».

Твори Миколи Теліженка можна не просто розглядати, а буквально «прочитувати все від початку до кінця», послуговуючись його системою знаків, символів, орнаментацією зображення, багатозначністю семантики, які, по суті, і змушують працювати уяву, генетичну пам’ять, почуття. За допомогою використання криволінійності ритмів в його роботах створюється враження надчасності зображення (відчуття метафізичного часу і простору).

У цьому вираження його власного стилю і водночас закоріненість у глибини трипільської традиції, оскільки він і виріс у епіцентрі Трипільської землі, дух якої увібрав разом із дитячими стежками-полинами. А з іншого боку, за якихось десяток кілометрів, місце, де «закопана пуповина» Тараса Шевченка. Як можна не любити цю Землю?! Як можна не боліти її болями?! Симбіозне поєднання глибокого відчуття рідної землі, її краси і її «родової пам’яті», звичаїв і міфології, та разом з цим відточеної філігранної майстерності, відкритості до світу, надає його творам звучання гостро сучасності, модерності, естетичності і дієвості.

Член Національної спілки художників України з 1987 року, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України з 1998 року, Микола Теліженко нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня та Грамотою Верховної Ради України.

З нагоди ювілею  митця нагороджено Почесною грамотою обласної державної адміністрації і обласної ради.


Виконавчий апарат обласної ради