На Черкащині відбувся ІІІ Меліоративний форум

19 липня 2024, 16:39

Про необхідність якісного зрошення, відновлення меліоративної інфраструктури та врегулювання критичних моментів, які виникають у цій сфері говорили упродовж двох днів на Черкащині в межах Третього Меліоративного форуму.

Захід стартував на Чигиринщині з огляду насосних станцій, на яких працює ОВК «Перша», а також запуску дощувальних машин, придбаних за підтримки USAID. Нове інноваційне обладнання дозволить агровиробнику не лише покращити якість поливу та додатково забезпечити зрошення на 100 гектарах, але й допоможе зменшити витрати ресурсів – електроенергії та води – на 5-10%.

- Черкащина - лідер в Україні за кількістю створених організацій водокористувачів! На території нашої області їх 15, а загалом в Україні - 43. ОВК дозволяють аграріям ефективно використовувати меліоративний комплекс, нарощувати потужності й збільшувати площі поливу, а разом з цим - урожайність. Зі зміною клімату ми бачимо, що без якісного зрошення скоро буде неможливо отримати хороший урожай. Тому модернізація цих систем зараз дуже важлива. Щиро дякую партнерам USAID АГРО та Мінагрополітики, що опікуються цією проблематикою та підтримують наших аграріїв, - додав очільник ради Анатолій Підгорний.

Виконувач обов’язків Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький зауважив, що реформа меліорації - це інструмент для аграріїв збільшувати прибутковість своїх господарств.

- Поступово українські агровиробники об’єднуються і створюють організації водокористувачів для більш ефективного відновлення і будівництва зрошувальних систем. Аграрії Черкащини демонструють гарні приклади успішного втілення реформи меліорації. Вони оновили насосні станції, використовуючи передові технології з мінімальними затратами. І таких прикладів повинно ставати більше, – наголосив Тарас Висоцький.

Виконувач обов’язків Міністра нагадав, що на програму з підтримки реформи меліорації з держбюджету цього року виділено 200 млн гривень. Зокрема, аграрії можуть отримати компенсацію до 50% вартості відновлення та будівництва меліоративних систем. Розмір допомоги – до 26 500 гривень на 1 гектар оброблюваних угідь, на яких здійснюється гідротехнічна меліорація, без урахування вартості дощувальних машин.

Під час відкриття ІІІ Меліоративного форуму, директорка Програми USAID АГРО оголосила про старт ще 6 проєктів з відновлення зрошувальних потужностей організацій водокористувачів на Черкащині, Житомирщині, деокупованих територіях Харківщини, Миколаївщини та Херсонщини. Загалом таких проєктів буде 18.

Усі ці ініціативи – частина глобальної допомоги від USAID, спрямованої на підтримку реформи гідротехнічної меліорації в Україні. Вона полягає як у експертній допомозі в розробці регуляторного середовища, так і в співфінансуванні модернізації меліоративних мереж.

Вже сьогодні, 19 липня, у межах форуму відбулися комітетські слухання комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на тему «Реформа гідротехнічної меліорації: перешкоди, досягнення, перспективи».

Серед доповідачів - представники Мінагро, Державного агентства водних ресурсів, Держрибагентства; Програми USAID АГРО, народні депутати України – члени Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, керівники ОВК, представники органів місцевої влади та інші високопосадовці.

На слуханнях учасники обговорили проблемні питання, що виникають під час передачі управлінських повноважень меліоративної інфраструктури від Держводагентства до Держрибагентства, передачі меліоративних мереж у власність ОВК, необхідність прийняття законопроекту № 7577 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності» тощо.


Виконавчий апарат обласної ради