Незалежно від рішення робочої групи, люди з ВІЛ повинні отримувати якісні послуги, - Роман Сущенко

27 січня 2022, 16:09

В обласній раді продовжуються засідання робочої групи щодо проблемних питань діяльності Центру громадського здоров’я (далі – ЦГЗ). Саме в цьому закладі пацієнти з ВІЛ можуть отримати кваліфіковану допомогу. Однак через брак коштів для подальшої роботи Центр звернувся до голови обласної ради з проханням дофінансувати їхні видатки з бюджету. Після спільної наради була створена робоча група під керівництвом першого заступника голови облради Романа Сущенка, яка напрацювала шляхи врегулювання ситуації. Про результати далі в матеріалі.

До складу робочої групи входять представники Центру, управління охорони здоров’я ЧОДА, обласної ради, профспілкові організації, також долучаються члени БО «100% життя Черкаси».

Зауважимо, що згідно з постановою Кабміну від 17.02.2021 р. №106 обласні центри громадського здоров’я потрібно було  реорганізувати, приєднавши до відповідних медичних закладів ще до 1 липня 2021 року.

Керівниця Центру Ірина Білоус наголосила, що на разі для повноцінної роботи їм необхідно 5 млн грн. Річ у тім, що згідно з законодавством, заклад безплатно виконує функції, які не оплачуються НСЗУ, тож їх треба компенсувати з іншого джерела. Більше того, зараз у закладі працює 46 осіб, які мають вчасно отримувати заробітну плату. Однак на разі таких коштів в обласному бюджеті немає, тож щоб дофінансувати цей заклад у повному розмірі, доведеться знімати з інших підприємств сфери охорони здоров’я.

На разі перед обласною владою стоїть завдання не лише виконати умови постанови Кабміну, а й забезпечити якісне надання послуг пацієнтам. Для прийняття об’єктивного рішення в закладі працювала комісія, яка перевіряла показники фінансово-господарської діяльності ЦГЗ. За її результатами управління охорони здоров’я напрацювало пропозиції щодо оптимізації закладу.

Так, економіст Управління Наталія Крижанівська, представляючи результати перевірки, зауважила, що в разі приєднання ЦГЗ до обласного закладу охорони здоров’я, можна буде скоротити 24 посади адміністративного персоналу. При цьому сума економії становитиме понад 3 млн грн. Ці функції будуть покладені на відповідний медзаклад, до якого буде приєднаний Центр. З іншого боку унікальна лабораторія, яка функціонує в ЦГЗ буде збережена, як і кваліфіковані кадри, що працюють на цьому обладнанні. Що стосується функцій Центру по роботі з медикаментозним забезпеченням пацієнтів (їх не оплачує НСЗУ), то вони ляжуть на фінансування з обласного бюджету. Таким чином вдасться забезпечити якісне надання послуг пацієнтам.

Голова постійної «медичної» комісії обласної ради Світлана Журба зауважила, що насамперед потрібно чітко розділити функції, які виконує заклад і з яких джерел вони оплачуються: НСЗУ, платні послуги, обласний бюджет. З огляду на це потрібно сформувати пропозиції, що саме має бути оплачене з обласного бюджету і якою буде сума недофінансування, враховуючи скорочення  штату.

- Треба розуміти ще один момент: окрім оптимізації є й інший шлях – намагатися заробляти більше. Наприклад, щодо роботи з НСЗУ.  Заклади, яким не вистачає коштів на заробітну плату, можуть укласти договір на додатковий пакет послуг терміном пів року. Чітко розділивши послуги, і, розуміючи хто що виконує та як це оплачується, ми зможемо прийняти виважене рішення, баз шкоди для пацієнтів ЦГЗ та інших закладів сфери охорони здоров’я. Щоб цього досягти Центр та управління повинні працювати разом, - зауважила Світлана Журба.

Заступник начальника управління об’єктами спільної власності громад  області виконавчого апарату облради Ніна Нелезенко запропонувала сторонам напрацювати відразу два проєкти. У першому розрахувати фінансові показники діяльності підприємства, якщо його приєднати до якогось обласного закладу охорони здоров’я. А в другому – розглянути варіант залишити його самостійною юридичною особою. Кожен із проєктів має містити інформацію про функції, які залишилися в центрі, хто їх виконує і з яких джерел це оплачується. Робоча група розгляне обидва варіанти з конкретними цифрами і зможе прийняти остаточне рішення.

Наталія Несват, представниця БО «100% життя Черкаси» звернулася до членів робочої групи і зауважила, що робота Центру дуже важлива для пацієнтів з ВІЛ.

- Не можна просто перенести заклад і забути про пацієнтів, бо це негативно вплине на їх психологічний та й фізичний стан. Якщо заклад буде ліквідований, то втратяться унікальні зв’язки з людьми, що напрацьовувалися роками, тож знайдіть рішення, які не позначаться на пацієнтах, - додала Наталія Несват.

Голова федерації профспілок області Петро Шевченко наголосив, що в разі оптимізації потрібно подбати також про людей, які при цьому втратять роботу і треба ухвалити таке рішення, яке дозволить працівникам Центру вчасно отримувати заробітну плату за свою роботу. Окрім того, він висловив думку, що приєднання ЦГЗ до якогось іншого закладу негативно вплине на його діяльність.

- Говорячи про реорганізацію, ми в жодному разі не маємо на меті ліквідацію Центру. Послуги громадянам повинні надаватися повною мірою. Однак з обласного бюджету маємо дофінансувати лише те, що не оплачує НСЗУ, або не покривають платні послуги. Тому сподіваюся на злагоджену роботу Центру й управління охорони здоров’я. Через тиждень маємо зібрати нараду вчергове і прийняти рішення, яке б задовольнило всі сторони і в першу чергу пацієнтів, - додав перший заступник голови обласної ради Роман Сущенко, який очолює цю робочу групу.


Виконавчий апарат обласної ради