У художньому музеї самопрезентація міфу: Автопортрет з яблуком

17 лютого 2020, 10:57

Як повідомляють в обласному художньому музеї, днями презентовано роботи харківських монументалістів «Автопортрет з яблуком».

Образ яблука пов'язав червоною ниткою кругообіг людського буття від біблійної ідилії в Едемі, гріхопадіння та вигнання з Раю, – до прагнення знов увійти до Райської обителі. Упродовж століть цей символ у різних сюжетах і втіленнях, таких, як "Адам та Єва", "Мадонна з немовлям", "Оголена з яблуком", "Дівчинка з фруктом" і численних автопортретах надихав митців на пошуки відповіді про суть цього міфу, сенс земного шляху, взаємини чоловічого й жіночого, дослідження жіночої природи та ґендеру.

Яблуко уособлювало коло життя, його спокуси та розчарування, тонку межу між дозволеним і забороненим, філософію людини та людства. В автопортретах митців мотив з яблуком розкривав тему вічності та швидкоплинності, а також особистий екзистенційний досвід. Як відгукується цей стародавній сюжет у людській свідомості та творчості наших сучасників?

Відповідь на це питання бачимо у виставці харківських мисткинь, адже всі учасниці проекту – жінки. Виставка демонструє галерею автопортретів двадцяти чотирьох мисткинь, створених спеціально для цього проекту впродовж 2018 року. Цей проект-дослідження приведе нас від індивідуальних творчих самопрезентацій до колективного портрета сучасної Єви з численними таємницями її духовного, емоційного та соціального життя. Настав час збирати яблука...

Усі учасниці виставкового проекту є вихованками кафедри монументального живопису Харківської державної академії дизайну і мистецтв та випускницями Академії різних років, починаючи з 2001 до 2019 рр. Життя та творча доля розкидала їх по різних містах України та світу. Виставка знов об'єднала різні генерації харківських монументалістів навколо своєї альма-матер у сучасному кураторському проекті.

Проект має формат пересувної художньої виставки, яку побачать у різних містах України. Восени 2019 року відбулася прем'єрна презентація проекту у Харківській державній академії дизайну і мистецтв, після чого його приймав Київ у виставковій залі Національної академії мистецтв України. Цього року виставка стартує у залах Черкаського художнього музею і далі рухається до Львова та інших міст.

Автор проекту: Євген Котляр. Дизайнер проекту: Надія Величко. Новим та цікавим у виставці є використання в більшості робіт доповненої реальності.

Виставка діє до 13 березня 2020 року.


Виконавчий апарат обласної ради