В обласному онкодиспансері провели унікальну операцію з трансплантації кісткового мозку

07 лютого 2022, 13:05

Жительці Полтавщини Світлані Леоновій зробили пересадку кісткового мозку від родинного донора після майже тотального опромінення. Успішну операцію виконали медики Черкаського обласного онкологічного диспансеру. Операцію зробили державним коштом – завдяки пілотному проєкту МОЗ України з трансплантації.  Про це повідомляють у медзакладі.

- В липні минулого року мені діагностували  гостру мієлоїдну лейкемію. Лікарі направили до Кропивницького, де зробили тотальне опромінення, потім перевели у Черкаси й вже тут мені зробили операцію з пересадки кісткового мозку. Донором стала рідна сестра. Я вдячна всім лікарям, які доклали зусиль для мого одужання, тож мені не довелося збирати великі кошти та шукати можливості для лікування за кордоном, - розповідає пацієнтка.

Близько 23 років пані Світлана працювала медсестрою – спочатку в кардіологічному відділенні, потім – у стаціонарі хірургії, а згодом і донедавна – на «швидкій». Каже, якщо зі здоров'ям усе буде добре, то працюватиме й далі. Операція стала для жінки новорічним подарунком: 30 грудня її повернули з Кропивницького, а 2 січня вже здійснили трансплантацію в онкодиспансері.

За словами лікаря-гематолога лікувально-діагностичного гематологічного центру ЧООД Дмитра Гамова, який і виконав пересадку, уся процедура алогенної трансплантації потребує великих зусиль і належної підготовки. 

- Після режиму кондиціонування (коли пацієнт отримує високу хіміотерапію, а у випадку пані Світлани – високі дози опромінення) кістковий мозок людини пригнічується. Разом із ним має знищитися і лейкемічний клон. Після цього здійснюється вливання стовбурових клітин кісткового мозку від донора. Далі – період від «нульового» дня до приживлення, що в кожної людини може тривати по-різному (орієнтовно – від 2 до 3 тижнів), – сказав лікар.

Як розповів пан Дмитро, у цей час власного імунітету в пацієнта не існує: людина перебуває на потужних антибактеріальних і протигрибкових препаратах, отримує велику кількість супутньої терапії, адже кістковий мозок ще не виробляє клітин, і пацієнт абсолютно беззахисний перед вірусами й бактеріями. Тому цей період такий критичний.

Степан Крулько, головний лікар приватної клініки в Кропивницькому, у співпраці з якою вдалося здійснити пересадку шляхом тотального опромінення (TBI), розповідає, що поєднання цього методу з трансплантацією є світовою практикою.

- Раніше в Україні цей метод не застосовували просто через те, що не було належного обладнання. За кордоном же детальне тотальне опромінення всього тіла використовують як стандартний елемент, що дає змогу здійснити повноцінне лікування, знижує ризики токсичності і збільшує можливості безрецидивного виживання. У нашому закладі є таке обладнання, і тепер за тактикою лікування онкохворих пацієнтів ми на крок наблизилися до європейських колег, розпочавши співпрацю з Черкаським онкодиспансером, – розповідає лікар.

Процедурі тотального опромінення передує своєрідне «оцифровування» людини. Потім спеціальна машина разом із променевими терапевтами формує своєрідний план захисту критично важливих органів: кришталика, нирок, легенів, за потреби – головного мозку. Це потрібно для того, щоб пацієнт не отримав високу дозу опромінення, що для нього є смертельною, якщо вона одноразова.

- Тому ми розтягуємо цю дозу в часі: протягом трьох днів пані Світлана перебувала в апараті опромінення – по 2 години двічі на день. Після цього пацієнтку доправили до Черкаського онкодиспансеру й помістили в контрольовані палатно-боксові умови, де жінка й очікувала трансплантації. На третій день здійснили пересадку, але найскладніше попереду – виходити пацієнта, контролювати його в боксових умовах і не допустити інфекційного ускладнення, – зазначив Степан Крулько.

Як розповіла завідувачка обласного лікувально-діагностичного гематологічного центру Черкаського онкодиспансеру Олена Лук'янець, яка має більше ніж 2-річний досвід здійснення різних видів трансплантацій, пересадка кісткового мозку з використанням опромінення стала проривом. Тепер медики працюють на більш професійному рівні.

У лікарів з'явилася можливість визначати, кому потрібне кондиціонування ТВІ, а кому – хіміотерапевтична підготовка. По суті й та, й інша процедура дає позитивні результати, але вони різняться показаннями (наприклад, через вік, тип захворювання тощо).

- Ми рухаємося в правильному напрямку, адже сьогодні Україна з’явилася на світовій мапі трансплантацій, чого досі не було. Так, ми ще відправляємо пацієнтів за кордон, але щодалі – все менше і менше! Усе це завдяки лікарям, які разом зі своїми командами беруться за складні випадки і рятують людей, – зазначила народна депутатка Оксана Дмитрієва, голови підкомітету, що курує ці питання у Верховній Раді.

За останній час, за словами Оксани Дмитрієвої, відбулося дуже багато зрушень. Якщо протягом 30 років в Україні не здійснювали трансплантацій від неродинного донора, то зараз це змінилося. З’явився також український реєстр донорів, який медики наповнюють, щоб знаходити «рятівників» не тільки в Україні і для українців, але і за кордоном. Крім того, до шести медичних закладів, що беруть участь у пілотному проєкті з трансплантації, нещодавно долучилися ще три.


Виконавчий апарат обласної ради