Від батька до доні: в обласному онкодиспансері провели четверту трансплантацію нирки

15 квітня 2021, 15:25

Ярославі Алексейченко – 35 років. Вона мама двох донечок – п’ятнадцятирічної Жені та семирічної Влади. А ще вона – четверта, кому в Черкаському обласному онкодиспансері ЧОР здійснили трансплантацію нирки. Повідомляє видання Zmi.ck.ua.

Проблеми з нирками у жінки розпочались ще в 2017 році. Але тоді, побувши місяць на діалізі, ніби стало краще. Однак в січні 2019 року нирки знову перестали працювати нормально і Ярославі протягом цілого року довелось їздити до лікарні. Вона розуміла, що потрібно шукати вихід і знайшла такий – пілотний проєкт по трансплантації нирок у Черкаському онкологічному диспансері. Саме сюди жінка звернулась по допомогу.

Уже 14 квітня її виписали із лікарні. Вона щаслива та сповнена надій на краще життя. А ще кілька місяців тому Ярослава мусила їздити за 35 кілометрів від дому на діаліз, бо її нирки не працювали самостійно. Сама вона родом із Чернігівщини – містечка Ічня. Там  одного разу вона з родиною побачила сюжет про Діму – першого, кому пересадили нирку в Черкасах, й вирішила, що мусить спробувати також.

- Ми знайшли номер телефону Романа Петровича (лікаря, - ред.), подзвонили до нього, поговорили. Це було в грудні. Й у січні вже приїхали. Готувались на пересадку з мамою, але вона не підійшла, потім із батьком. Він підійшов. Так, почали планувати обстеження, пройшли їх і почалась підготовка до операції, – розповідає вона.

Додає, що перед операцією були хвилювання. Однак інші дівчата, які вже процес цей пройшли, заспокоювали. Так, 27 березня Ярославу з татом прооперували. Все пройшло успішно, хоч і виникли невеликі ускладнення.  

- Чомусь так виникає, що з набуттям досвіду стає все складніше й складніше. Цю хірургію не можна  шаблонно організувати. Кожен випадок має свої особливості й порівнювати їх неможливо. У кожного свій життєвий шлях до трансплантації й своя індивідуальна хірургічна історія. Бувають випадки, коли ми думаємо, що буде дуже важко, а все проходить легко. І навпаки. У цьому випадку було ускладнення, тому що після кількох годин після операції виник тромбоз судин нирок. Таке ускладнення буває рідко, але інколи трапляється. Ми мали вирішувати це питання досить швидко, була необхідність у повторному хірургічному втручанні, видаленні цих тромбів. Загалом усе пройшло досить добре. Нирка зараз працює, вже без діалізу, – розповідає лікар-хірург Роман Морару-Бурлеску.

Ярослава розповідає, що в лікарні пробула з 10 березня до 14 квітня. Її тата виписали на четвертий день і зараз він почувається добре, як і сама жінка. Розповідає, що це незрівнянні відчуття.

- Це набагато краще, ніж коли ти на діалізі, бо після діалізу дуже погано. У тебе болить голова, тебе нудить, інколи є відчуття нудоти. День минав марно. Тим більше у нас в місті немає, де можна зробить діаліз. Для цього треба їхати у Прилуки. А це 35 кілометрів їзди. Самопочуття було погане дуже, тому пересадка була необхідна, – каже жінка.

Її мама Тетяна Ілляш приїхала, аби забрати доньку додому. Каже, що там не неї вже чекають діти, які дуже сумували.

- Коли ми почули по телебаченню, що в Черкасах проводять безкоштовну трансплантацію, то почали детальніше про це дізнаватися. Подзвонили до лікаря, домовились із ним. У нього золоті руки. Побільше б таких лікарів.  Ми хвилювались, але сподівались на краще. Постійно казали, що все буде добре. Головне вірити в краще й підтримувати одне одного, – каже вона.

За словами Романа Морару-Бурлеску, наразі Ярослава почувається добре й уже може їхати додому. Їй ще доведеться приїжджати до лікарні на огляди та консультації, приймати ліки й дотримуватися дієти, але тепер вона буде почуватися вільною та зможе самостійно керувати власним життям.

Наразі ж в лікарні готують до трансплантації наступних пацієнтів із Білої Церкви.

- На жаль, ми не можемо допомогти всім. Поки що не працюють бази забору органів і це залежить не від нас. Бо над цим питанням має працювати велика команда. Сподіваємось, що далі зможемо збільшити кількість трансплантацій не тільки за рахунок родинних, але й за рахунок посмертних. Це дуже важливо, - каже лікар.

Нагадаємо, що пілотний проєкт вже існує майже третій рік. Черкаський обласний онкологічний диспансер Черкаської обласної ради бере в ньому участь уже другий рік, бо лікарня до нього увійшла ще по трансплантації кісткового мозку. Відповідно операції пацієнтам проводять за рахунок фінансування держави. До цього в Черкасах було проведено ще три трансплантації нирки – для родин із Черкаської області, Кіровограда та Києва.


Виконавчий апарат обласної ради