До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом КНП «Черкаський обласний спеціалізований медичний центр Черкаської обласної ради» провів просвітницький захід. Ініціативу підтримав проєкт REACH-95 Міжнародної організації PATH за фінансування USAID. Участь взяли медичні працівники, соціальні служби, представники громадських організацій та голова Федерації профспілок області.
Важливість інформування та актуальність проблеми
Мета заходу полягала в інформуванні суспільства про загрози ВІЛ/СНІДу, попередження інфікування через дотримання здорового способу життя та формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей.
За словами директорки Центру Ірини Білоус, у Черкаській області за весь період епідемії офіційно зареєстровано 10 311 ВІЛ-інфікованих осіб, із яких 3 563 випадки СНІДу. Станом на жовтень 2024 року під медичним наглядом перебувають 4 232 ВІЛ-позитивних осіб, серед них 1 224 хворих на СНІД. У 2024 році вперше взято під медичний нагляд 324 ВІЛ-інфікованих особи, зокрема 39 дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками.
Проблематика регіону
У 2024 році 75% нових випадків інфікування припадають на статевий шлях передачі вірусу, а найбільш ураженою є вікова група 25–49 років. У регіоні також перебувають під наглядом 156 дітей, із яких 62 є ВІЛ-позитивними, а 94 — діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками, статус яких ще не встановлено.
Комплексний підхід до боротьби з епідемією
КНП «Черкаський обласний спеціалізований медичний центр» забезпечує пацієнтів доступною антиретровірусною терапією (АРВ) завдяки міжнародній допомозі та держзакупівлям. Лише у 2024 році понад 2 500 пацієнтів, серед яких 91 дитина, отримують АРВ-терапію, доконтактну профілактику (ДКП) та первинну медичну допомогу.
Для надання допомоги працюють 20 сайтів терапії, а тестування на ВІЛ доступне амбулаторно у 65 закладах охорони здоров’я області.
Високі стандарти медичних послуг
Центр має одну з найкращих лабораторій в області, яка у 2024 році поновила сертифікацію за стандартом ISO 15189:2022, що гарантує якість і точність лабораторних досліджень. Крім того, заклад активно розвиває напрями паліативної та первинної медичної допомоги. У Центрі працюють кваліфіковані інфекціоністи, гінекологи, сімейні лікарі та психологи, що дозволяє пацієнтам отримувати весь спектр послуг в одному місці.
Черкаський обласний медичний центр продовжує роботу на передовій боротьби з ВІЛ/СНІДом, не лише надаючи медичну допомогу, а й сприяючи підвищенню обізнаності населення про проблему. Відповідальність за здоров’я починається з усвідомлення: своєчасне тестування, обізнаність та підтримка пацієнтів — запорука боротьби з епідемією.
- СНІД — це проблема, яка стосується всіх. Завдяки нашим спільним зусиллям ми можемо вплинути на ситуацію та змінити ставлення до ВІЛ-позитивних людей у суспільстві, — зазначила Ірина Білоус.