Відвідування Канівського центру первинної медико-санітарної допомоги переконало, що організація роботи інституту сімейного лікаря має усі шанси на успішне впровадження

09 березня 2021, 09:31

Днями перший заступник голови обласної ради  Роман Сущенко відвідав Канів, де ознайомився з роботою двох місцевих комунальних закладів охорони здоров'я, поспілкувався з лікарями, медичним персоналом, пацієнтами та мешканцями міста. 

Комунальне неприбуткове підприємство «Канівська багатопрофільна лікарня» є центральною районної лікарнею першої акредитаційної категорії на 183 лікарняних ліжок.

Вона має велику історію, адже була відкрита ще у 1830 році на 25 ліжок за ініціативи та кошти мешканців міста. 

Сьогодні має десять відділень: хірургічне, ортопедотравматологію, урологію, ЛОР, терапевтичне, акушерсько-гінекологічне, дитяче, неврологічне, інфекційне, відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії. В поліклінічному відділенні ведеться прийом за 22 лікарськими спеціальностями.

Зі слів керівника лікарні Віри Шапошник, заклад потребує капітальних вкладень. Зокрема, капремонту реанімаційного відділення, акушерсько-гінекологічного та хірургічного.

Нагальною проблемою є брак молодих, кваліфікованих, вмотивованих кадрів. Очільниця лікарні вважає, що однією з умов підвищення привабливості роботи для молодих лікарів у цій лікарні може стати наявність відомчого житла. Вирішення проблеми, на її переконання, не можливе без участі місцевої міської влади та депутатського корпусу, залучення соціальних партнерів.

Забезпечення лікарні сучасним медичним обладнанням та лікарськими засобами також є актуальним. Воно здійснюється через ДП «Медичні закупівлі». Завдяки такій співпраці лікарня отримала комп'ютерний томограф, апарат ультразвукової діагностики та інше обладнання. А ось флюрограф потребує заміни на новий, оскільки вичерпав ресурс. Бракує і сучасного рентген апарату.

У ході спілкування з канівчанами та медичним персоналом виявилося, що у лікарні користуються старим апаратом УЗД, а новий поки що перебуває в запакованому вигляді.  Чому так? Люди кажуть про заощадливість, інші - про недбалість, дехто про відсутність кваліфікованих лікарів, яких з невідомих причин не відправляють на профільні курси перепідготовки.

Роман Сущенко цікавився й ефективністю заходів щодо протистояння ковідній пандемії, адже Канів під час першої коронавірусної хвилі перебував у «червоній зоні». До честі лікарів, попри найвищий рівень захворюваності, у Каневі найнижча летальність від випадків цього захворювання та його наслідків. За словами очільниці лікарні, цей показник становить 0.7%, а з 77 лікарів перехворіло ковідом тридцять.

Не обійшов увагою перший заступник голови обласної ради питання щодо вакцинації лікарів та медичного персоналу. Вона здійснюється у закладі на добровільних засадах.

Усі факти щодо вакцинації та недоліків у роботі Канівської центральної районної лікарні будуть перевірені.

Приємне враження залишило відвідування першим заступником голови обласної ради комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Канівської райради. На думку Романа Сущенка, це один із найуспішніших закладів вторинної ланки медицини в Україні.

Він зазначив, що чи не вперше в житті побачив центр у сфері надання невідкладних та планових кваліфікованих послуг з охорони здоров'я такого рівня культури, якості та забезпеченості. А таємниця успіху - у ефективному менеджменті. 

Діяльність центру, спілкування з пацієнтами-канівчанами, медичним персоналом, лікарями та його очільницею Наталею Горьовою розвіюють заскорузлі стереотипи та архаїчні забобони з приводу успішності реформи системи охорони здоров'я в Україні.

Комунальне некомерційне підприємство було створене у ході реформи у 2018 році. Центр надає профільні кваліфіковані послуги мешканцям міста Канева, Канівського району та ОТГ чисельністю понад 43 тис. осіб. Зі слів канівчан лікарі та медичний персонал щодоби працюють над поліпшенням якості та тривалості життя шляхом попередження захворювань. Працівники центру постійно удосконалюють рівень доступності та якості первинної медичної допомоги, заснованої на принципах доказової медицини. 

Роман Сущенко відзначив креативний підхід до створення робочих просторів лікарів та стерильна чистота в усіх локаціях Центру. Приймальне відділення оснащене необхідним обладнанням та препаратами для тестування на КОВІД.

Центру підпорядковуються 7 амбулаторій та 27 фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП). 92% мешканців міста, району та ОТГ уклали декларації з центром та його структурними підрозділами. А коли Канів почнуть відвідувати туристи та сезонні відпочивальники з інших регіонів України, у т.ч. і з Києва, – цей показник ще зросте.

До речі, до фінансування будівництва Центру долучилася і Черкаська обласна рада минулого скликання. За підтримки і сприяння голови обласної ради Анатолія Підгорного були виділені кошти для ремонту даху, за що очільниця КНП висловлює вдячність депутатському корпусу попереднього скликання і сподівається на подальшу співпрацю.

Говорячи про нагальні проблеми, Наталя Горьова зауважила, що існують законодавчі та реальні інфраструктурні перешкоди на шляху забезпечення ФАПів відповідно до норм обов'язкового створення інклюзивного простору в медичних закладах. На її думку, на перехідний період варто відповідними галузевими розпорядженнями створити умови для поетапного вирішення проблеми.

Лікарі центру разом з її керівницею також щиро подякували парламентським фракціям «Європейської Солідарності» та «Голосу» за зусилля щодо зняття з розгляду законопроєкту про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" щодо фінансового забезпечення діяльності Центру мікрохірургії ока (номер проєкту закону 4649 від 27.01.2021). На думку багатьох медиків та лікарів «первинки», депутатів, проєкт закону мав усі ознаки корупційних дій, тож і викликав широкий спротив з боку фахівців галузі, резонанс серед громадськості, оскільки частина бюджетних коштів могла бути перенаправлена зі статтей фінансування центрів первинної медико-санітарної допомоги на користь окремого медичного закладу. 

Загалом відвідування Канівського центру первинної медико-санітарної допомоги переконало, що за бажання та умілого керування організації роботи інститут сімейного лікаря має усі шанси на успішне впровадження в усій Україні. Працівники закладу охоче діляться напрацюваннями з колегами усіх областей та регіонів України.


Виконавчий апарат обласної ради